Yüz şekline uygun gözlük seçimi için 9 öneri

gozluk-1
Alınacak gözlükler ister numaralı, isterse güneş gözlüğü olsun yüz şekline uygun ve kişiliği yansıtan modeller tercih edilmesi ve yüz hatlarına yakışacak tarz gözlükler seçilmesi önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gözlüğün boyutlarının yüz hattınızda ne büyük ne de küçük durmasıdır. Hem rahat hem de şık bir gözlük için kişinin özellikle yüz hatlarını doğru tanıyarak seçim yapması gerekir. Yüz şekliniz oval, köşeli, kare şeklinde olabilir.

gozluk-4

 

Gözlük seçerken her ne kadar moda olan modellere yönelme söz konusu olsa da gözlük seçiminde esas alınması gereken en önemli husus yüz yapısına uygun gözlük modelleri tercih etmektir. Seçilen gözlüğün çerçevesinin boyutları yüz boyutları ile orantılı olmalıdır.

gozluk-2

Yüz şekline uygun gözlük seçimi için bazı püf noktalarını bilmek gözlük seçerken daha uygun modellere yönelmenizi ve daha isabetli karar vermenizi sağlar.

  1. Oval yüz hattına sahipseniz bütün modelleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gene de çok yuvarlak modelleri tercih etmemekte fayda var. Yüz oval olduğu için yuvarlak çerçeveli modeller yüz şekline uygun olmayabilir.
  2. Güneş gözlüğü seçerken köşeli ve damla diye tabir edilen modeller oval yüz şekline çok daha fazla yakışır.
  3. Yuvarlak yüz yapısı olan kişiler yuvarlak modellerden uzak durmalı, köşeli çerçeveler ve daha kalın gözlük sapı tercih etmelidir.
  4. Köşeli yüz yapısına sahip olan kişilere gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüz hatlarını daha yuvarlak gösterecek gözlük çerçeveleri tercih etmeleridir. Yuvarlak çerçeveleri olan gözlükler seçmek, keskin hatlara sahip olan köşeli yüzlerin olduğundan daha yumuşak görünmesini sağlar. Köşeli yüz tipleri için üçgen çerçeveli gözlükler de uygundur.
  5. Köşeli yüzlülerin gözlük seçerken gözlük çerçevesinin yukarıdan aşağıya doğru bir derinliğinin olmasına önem vermesi gerekir. Ayrıca köşeli hatlara sahip olan yüzlerde kullanılacak gözlüklerin saplarının olabildiğince ince yapıda olmasına özen gösterilmelidir.
  6. Kare yüzlü yapıdaki kişilerin köşeli yüz yapısına sahip olanlar gibi yüzlerini daha yumuşak gösterecek modellere yönelmesinde fayda var. Kare yüz yapısı için tercih edilebilecek en ideal gözlük modeli yuvarlak cam ve çerçeveye sahip gözlüklerdir.
  7. Kare yüzlülerin dikkat etmeleri gereken en önemli ayrıntılardan biri seçilen gözlüğün fazla büyük olan bir model olmamasıdır.
  8. Kare yüze sahip kişilerin seçtikleri gözlüklerin saplarının kalın olmasına dikkat ederek seçim yapmaları daha uygundur. Böylelikle yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz.
  9. Üçgen yüzlülere alt çerçevesi olmayan gözlük modelleri daha çok yakışır.

gozluk-3