Üzümün faydaları

uzum

B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller içeren üzüm, zengin vitamin kaynağı olarak oldukça faydalı besinlerden biri. Çekirdeğinde bulunan antioksidan fenolik bileşenler de pek çok hastalığa ve cilt problemine iyi geliyor. En önemli yönü ise Anti kansorejen özelliğe sahip olması. Üzümün hem sağlığa hem de cilde pek çok faydası var. Gelin onlar nelermiş, bir bakalım:

Karaciğeri Onarıyor
Meyvenin İçeriğindeki Mineraller Bedensel Gelişme Sorununa İyi Geldiği Gibi Ateşli Hastalıklar, Böbrek Ve Karaciğer Hastalıkları Ve Madensel Tuz Eksiklikleri Gibi Rahatsızlıklarda Oldukça Etkili Olup İyileşme Sürecini Hızlandırdığı Söyleniyor.

Kanseri Önlüyor
Üzümün en önemli özelliği, çok güçlü bir anti-oksidan olmasıdır. E vitamini ve C vitaminine göre kat be kat daha fazla anti-oksidan özelliğine sahip üzüm, pek çok hastalığın ilacı olduğu gibi özellikle kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kanser oluşumunu önlediği gibi, kanser tedavisi sırasında oluşan olumsuz gelişmeleri de gidermeye yardımcı olur. Özellikle siyah üzüm kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan anti- kansorejen ve anti-oksidan özelliğiyle en yararlı besinlerden biridir.Araştırmalara göre bu maddelerin beyin hücrelerini koruduğunu bilinmektedir.

Zayıflamayı sağlıyor
Üzüm yüksek kalori içermesine rağmen, çok az miktarlarda yağ ve protein barındırdığı için ideal bir diyet besini olarak da tercih edilebilir. Kara üzümün yapısında bulunan mineral, potasyum, magnezyum ve demirin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve zayıflamada etkili bir besin olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Vücuttaki yağların erimesine yardımcı olduğu da bir gerçek.

Tansiyonu Düşürüyor
Araştırmalara göre bir bardak üzüm suyunun 125 kalori içerdiği biliniyor. Bu da hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürücü bir rol oynuyor. İçeriğindeki yüksek oranda potasyum, ödem azaltıcı etkisi sayesinde yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı oluyor.

Kolesterolü Dengeliyor
Üzüm,kalp damar sağlığı açısından da oldukça faydalı bir meyve. Kolestrol düşürücü özelliğinden dolayı yüksek kolesterol problemi yaşayan kişilerin üzüm tüketmesi öneriliyor. İyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşüren üzüm, kalp damarlarının tıkanmasını da önlüyor.
Kara üzümün kabuğunda yer alan resveratrol maddesi, kan damarlarını ve kılcal damarları kuvvetlendirerek damarların korunmasını sağlıyor. Bu sayede damar sertliği ve kalp krizi riskini de azaltmış oluyor.

Yaşlanma etkilerini azaltıyor
Üzümün içeriğindeki flavanoidler ciltteki kollajen ve elastik dokuları koruduğu gibi, yaşlanmayı geciktiriyor ve cildin sıkı ve gergin olmasını sağlıyor. Hücre yenileyici özelliği ile de cildin güzelleşmesine katkıda bulunuyor. Güzellik iksiri olarak bilinen kara üzümün cilde pek çok yararı var. Kara üzümü ezip yüzünüze maske yapabilirsiniz. Ezilmiş kara üzümü bir saat yüzünüzde bekleterek daha taze ve güzel bir cilde kavuşabilir, kırışıklıkların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Saçları Güçlendiriyor
Üzümün içeriğindeki Flavanoidler, saç hücreleri üzerine de oldukça etkili. Saçları güçlendirirken saç tellerinin artışına katkıda bulunuyor.

Stresi Azaltıyor
Posası oldukça fazla olan üzümün hazmı kolaylaştırıcı ve kabızlığı giderici etkisi de bulunuyor. Pek çok konuda faydalı olan üzümü günde bir orta boy kase kadar (200gr) ve ya kuru olarak 1 kahve fincanı tüketmek yorgunluğu alırken stresin azalmasına da yardımcı oluyor. Böylece ne yorgunluk kalıyor, ne stres.

Dikkat dağınıklığını önlüyor
Yapılan çalışmalara göre, üzüm yiyerek dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemleri ile de başa çıkabilmeniz mümkün. Uzmanlar çocuklardaki dikkat eksikliği- hiperaktivite problemlerinde üzümün faydalı olduğunu öne sürüyor. Bu nedenle üzüm yemeyi alışkanlık haline getirmemizde fayda var.

Anti-oksidan ve demir bakımından zengin bir meyve olan üzüm, yorgunluğun giderilmesinde de oldukça etkili. Ayrıca unutkanlığa karşı da koruyucu bir rol üstleniyor. Kan yapıcı özelliği ile kansızlığa da iyi geliyor.