Tüp Bebek Tedavisinden Önce ve Sonra Bilinmesi Gereken 5 Şey

Tüp bebek tedavisi tüm dünyada inanılmaz bir hızla gelişiyor ve bir bebek sahibi olmanın hayallerini kuran anne ve babalar, hayatlarını değiştirecek tüm haberleri bir mucize gibi takip ediyorlar.

tup bebek tedavisi

Dünya Tüp Bebek Merkezi’ne geldiğiniz zaman, uzmanlarla detaylı görüşmeler yapılıyor ve isteklerinize göre talepleriniz karşılanıyor. Aynı zamanda Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi görürken, bebeğinizin cinsiyetine de karar verme hakkına sahip oluyorsunuz. İşte hamilelik öncesi ve sonrası için bilmeniz gereken 5 maddeyi yazdık.

  • Olumsuz Etkileyecek Ortamlardan Uzak Durun

Bu süreçte kendinize çok dikkat etmelisiniz. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak vücudunuzun rahat ve huzurlu olması için elinizden geleni yapmalı ve kendinize eskisine göre çok daha dikkat etmelisiniz. Bu süreçte doktorunuzun önereceklerine kulak vermeniz, her açıdan olumlu ve huzurlu bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır.

  • Cinsel Hayat

Tedaviden 3 gün öncesi ve 10 gün sonrası gibi bir süreçte cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Embriyo ve yumurtalıklar 10. gün kontrol edildikten sonra cinsel hayatınıza geri dönebilir, sahip olduğunuz düzeni sürdürebilirsiniz. Elbette bazı durumlarda bu gün sayıları değişebiliyor. Doktorunuza bu konuyu ayrıca danışmayı unutmayın.

  • Ağır Egzersizlerden Uzak Durun

Tüp bebek tedavi sürecinde, spor hayatınıza ara vermeniz gerekiyor. Daha çok meditasyon, yoga gibi vücudu zorlamayan ve ağır olmayan egzersizler yapabilirsiniz. Spor ve egzersiz konusunda Dünya Tüp Bebek Merkezi’ndeki doktorların da kişiye özel önerileri olabiliyor. Doktorunuzla bu konuyu konuştuktan sonra, egzersiz programı oluşturabilirsiniz.

  • Beslenme

Hamilelikte bazen anneler fazla kilo almamak için farklı diyetler deneyebiliyor. Tüp bebek tedavisinde kesinlikle doktorun veya tüp bebek merkezinin size önerdiği beslenme programına bağlı kalmalısınız. Aksi halde sağlığınız olumsuz etkilenebilir ve hassas durumunuzda farklı sonuçlar, etkiler saptanabilir. Hafif egzersiz ve Tüp Bebek Merkezinin önerdiği beslenme programına bağlı kalırsanız zaten diyet yapmanıza gerek kalmaz ve kilo kontrolü sağlamış sayılırsınız.

  • Stresten Uzak Durun

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz anda stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Yoğun iş hayatı, şehir stresi, trafik problemleri gibi sorunlarla uğraşırken kesinlikle stres yapmamalı veya hayat tarzınızı değiştirmelisiniz. Tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bir çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babalara doktorların ilk önerileri stres konusunda oluyor. Bu yüzden huzurlu ve sakin ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterin, hiçbir şeyin sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.