Trabzon’da Nereleri Görmeli, Neler Yapmalı?

Sumela-Manastiri

Yemyeşil doğası, tarihi ve doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en ilgi gören bölgelerinden Trabzon, tertemiz havasıyla insana huzur aşılayan bir yer.

Bu sonbahar şehrin kalabalığından uzaklaşıp köy havasını tatmak istiyorsanız, Trabzon’a doğru yol alabilirsiniz. Trabzon’a kısa sürede ve rahat bir şekilde ulaşmak için en iyisi uçak yolculuğudur. Trabzon’a vardığınızda bölgedeki yerleri özel aracınızla rahatça gezmek isteyebilirsiniz. Bunun için Trabzon havalimanında bulunan oto kiralama şirketlerinden kiralık araba ayarlayabilirsiniz.

Sizlere Trabzon’da görülmesi gereken yerler ve yapılması gereken aktiviteler hakkında birtakım öneriler sunduk. Trabzon’a gidip de bu güzellikleri görmeden sakın dönmeyin. Birbirinden uzak mesafedeki bu yerleri rahatça gezebilmek için havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Havalimanında yer alan Trabzon oto kiralama firmaları bu anlamda size yardımcı olabilir. Aracınızı sektörün en iyi araç kiralama firmalarından Avis’ten kiralayıp Trabzon’da güzel bir gezinin tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdi şehrin güzellikleriyle tanışalım;

Trabzon Kalesi: Şehrin özenle korunmuş alanlarından biri olan Trabzon Kalesi, denizden tepeye uzanan konumuyla şehri seyretmek için ideal bir nokta. Trabzon’un güzelliklerine tepeden bakmak istiyorsanız, burayı gezi listenizin başına alın.

Sümela Manastırı: 365-395 yılları arasında Maçka’nın yüksek bir tepesinde sert kayalıklar üzerine kurulmuş yapı, Trabzon denilince ilk akla gelen yerlerden. Günümüzde müze olarak kullanılan manastırda belli günlerde ayinler gerçekleşebiliyor.

uzungol

Uzun göl: Çoğu kişinin kartpostallardan tanıdığı Uzungöl, doğal bir film platosunu andıran büyüleyici güzelliğiyle ziyaretçileri kendine çeken bir yer. Muazzam orman örtüsü, berrak suyu, kır çiçekleri ile çevrili dik yamaçları ile Alpleri gölgede bırakacak bir güzelliğe sahip. Uzungöl’ün tertemiz havasını içinize çekip etrafındaki orkideler, ormangülleri ve çuha çiçeklerinin mis gibi kokusuyla huzur bulabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi: 1250-1260 yıllar arasında yapılmış kilise, şehrin önemli yapılarından biri. Yüksek kubbesiyle öne çıkan kilise şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Güney cephesindeki kemerin kilit taşı üzerinde Trabzon’da 257 yıl hüküm süren Komnenos Hanedanı’nın sembolü olan tek başlı kartal motifi bulunmaktadır. Müzede Adem’le Havva’nın yaratılışını anlatan kabartma şeklindeki friz dikkatinizi çekebilir. Sanata meraklıysanız, Trabzon gezinizde bu müzeye uğramayı ihmal etmeyin.

Boztepe: İstanbul Piyer Loti’yi andıran Boztepe, demli bir çay eşliğinde şehri yukardan seyredebileceğiniz en güzel durak. Buraya çayınızı kahvenizi yudumlarken bir yandan şehrin muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Trabzon’un nefes kesen manzarası eşliğinde keyifli dakikalar geçirmek için Boztepe’ye mutlaka uğrayın. Burası geceleri bir başka güzel.

Trabzon’da neler yapmalı?

Yamaç Paraşütü: Trabzon’da aktivite denilince akla ilk olarak yamaç paraşütü geliyor. Gökyüzüne daha yakın olup bu benzersiz atmosferi yukardan seyretmek için yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz. Uzungöl – Karastel Tepesi veya Uzungöl -Karaçımah Tepesi’nde yapabileceğiniz yamaç paraşütü ile kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissedebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Trabzon ve çevresinde yapılacak en güzel aktivitelerden biri de doğa yürüyüşü. Yemyeşil ormanları, nefis yaylaları, kır çiçekleriyle çevrili patika yollarıyla birçok yürüyüş alanına sahip şehirde keyifli doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Karadeniz’in doğal güzellikleri ve yemyeşil doğasıyla baş başa olmak size iyi gelecek.

Uzungöl Fotoğraf Safari Rotaları: Trabzon’un dillere destan güzelliği Uzungöl’e gidip de fotoğraf safari turu yapmadan dönmek olmaz. Uzungöl’de gerçekleşen fotoğraf safari turlarına katılarak bu eşsiz coğrafyanın güzelliklerini yakından keşfedebilir, yemyeşil ormanları, gürül gürül akan şelaleleri ve derelerinde harika kareler yakalayabilirsiniz.

Karadeniz’in büyüleyici şehri Trabzon’un her bir köşesini rahatça gezmek, dilediğiniz yere istediğiniz saatte, istediğiniz şekilde gidebilmek için özel aracınızın olmasında fayda var. Bunun için ister bulunduğunuz şehirden rezervasyon yaparak, ister Trabzon’a vardığınızda havalimanındaki araç kiralama ofislerine giderek araba kiralayabilirsiniz. Bu konuda Avis’in Trabzon havalimanında bulunan ofisinden destek alabilirsiniz. Araç kiralama fiyatları hakkında bilgi almak için www.avis.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.