Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

belo-led-tv

Evinize yeni bir televizyon alacaksanız aklınızı kurcalayan pek çok detay vardır. LED, LCD, Plazma, 55 inç, akıl TV gibi birçok model kafanızı karıştırabilir. Televizyon bakmaya başlamadan evvel öncelikle televizyonu hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz lazım. Dizi, haber izlemek gibi gündelik ihtiyaçlar için ise daha az özellikli, makul fiyatlı bir TV sizin için uygun olabilirken, maç ya da film izleme amaçlı ise daha donanımlı, yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip modeller tercih etmeniz ideal olacaktır.
Sizler için farklı amaçlara yönelik, en uygun televizyon seçeneklerini değerlendirdik. Seçim tamamen size kalmış.

1) Standart televizyon izleyicilerinin kullanacakları televizyon;
Dizi, haber gibi standart TV yayınlarını izleyebileceğin, günlük TV izleme amaçlı sıradan ve işe yarayan televizyonlardır. Bu tip televizyonlar standart TV yayınlarını izlemek için idealdir. Bu tarz televizyonları seçerken şık görünmesine özen gösterebilirsiniz. Öyle çok fazla özelliğe sahip olmaları gerekmez.

100 Hertz sinyal kalitesine sahip olmalı; Türkiye’deki standart yayın sinyal kalitesi 50 Hertzdir. Ancak bazı HD yayınlar bu sinyal seviyesinin üzerine çıktığından yayın sinyal kalitesinin en az 100 Hertz olması yeterli olacaktır.

LCD veya LED Ekran tercihi: Standart yayın veren televizyonlarda izlediğiniz filmler ve TV programları standart görüntüde olacaktır. Bu yüzden karşıtlık, ışık kırılması gibi oranların ideal ölçülerde olduğu, daha net görüntü kalitesine sahip Plazma ekranları tercih etmek sizin için masraflı olacaktır.

HD görüntü kalitesi: Standart yayın kalitesi ister HD, ister Full HD olsun her televizyonda aynıdır. Eğer standart yayına sahipseniz HD bir televizyon sizi oldukça tatmin edecektir.

8 Mili saniye tepkime süresi yeterli;
Televizyonun ekranını belirlerken önemli detaylardan biri Tepkime süresidir. Normal zamanlarda belirgin bir fark yaratmasa da aksiyon ve macera dolu sahnelerde gölgelenmeye sebep olduğundan seyir keyfini etkileyebilir. Ancak günlük kullanılan TV’lerde tepkime süresi fazla önem teşkil etmediğinden 8 ms civarındaki cihazları kullanabilirsiniz.

2) Maç, Film ve Oyun amaçlı kullanılacak televizyonlar
Bu tip televizyonların standart televizyonlara göre daha fazla özelliğe sahip olması gerekir. Bu tip televizyonlarda evdeki Blu-Ray oynatıcısı ya da Flash Belleği aracılığıyla Full HD olarak filmleri izleyebilir, X-Box / PlayStation gibi oyun konsollarını bağlayıp Full HD kalitesinde oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca Full HD yayın sağlayan uydu alıcılarınız ile de kullanabilirsiniz. Bu tip televizyonları tercih etmenizdeki amaç en iyi görüntü kalitesini yakalamaktır. Bu kategoride bir televizyon alma niyetindeyseniz bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekir;

Full HD ve üzeri görüntü kalitesi: Keyifli bir film izlemenin ön koşullarından biri yüksek görüntü kalitesidir. Bu noktada televizyonun çözünürlüğü devreye girer. Film ve maçları gerçekçi, canlıya yakın bir görüntüde, yanı başınızdaymış hissi ile izlemek için Full HD cihazları tercih etmenizi öneririz.

200 Hertz sinyal kalitesi: HD yayınlarda sinyal değeri en fazla 100 Hertz olarak görülür. Ancak Full HD ve üzeri yayınlarda bu seviye yetersiz kalabilir. Bu sebeple seçeceğiniz televizyonun minimum 200 Hertz olmasına dikkat ederek, garanti bir tercih yapabilirsiniz.

Plazma ekran: LCD veya LED ekranlara göre daha fazla karşıtlık değerine ve daha az ışık kırılmasına sahip olan plazma ekranlar daha net görüntü sunarlar. Bunda yapılarındaki farklılık önemli rol oynar. LCD ve LED televizyonlar görüntüyü sağlamak için sıvı madde kullanırken plazma TV’ler gaz kullanmaktadır. Ayrıca plazma TV’ler siyah görüntüleri çok daha iyi gösteririler. Bu özellikleri dikkate alındığında film, maç ve oyun için düşünülen televizyonlarda Plazma ekranlar akıllıca bir seçim olacaktır.

5 Milisaniye tepkime süresi: Tepkime süresi bir ekranın en önemli özelliklerinden biridir. Aksiyon sahnelerindeki gölgelenmelerde dahi iyi bir görüntü yakalamak istiyorsanız tepkime süresi minimum 5 ms olan televizyonları tercih etmenizi öneririz.
HDMI portları: Kusursuz bir görüntü elde etmek için ihtiyacın olanlardan biri de HDMI. Seçeceğiniz televizyonda en az 2 tane HDMI portu olmasına özen gösterin.

USB Girişi: Yeni nesil televizyonların hemen hepsinde bulunan USB girişi de oldukça kullanışlı bir özellik. USB girişi sayesinde DVD Player ya da Blu-ray Player’ın olmasa bile film izleyebilir, dilediğin müzikleri dinleyebilirsin.

3D (Opsiyonel) : Günümüzün en dikkat çekici buluşlarından olan 3D çok gerekli olmasa da meraklıları için güzel bir özellik. Ancak 3D yayın yapan kanal sayısının azlığına baktığımızda biraz gereksiz bir tercih gibi geliyor. Fakat paranız varsa ve 3D filmleri seviyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.

3) Smart TV :
Gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan Smart TV’ler, internet bağlantısına sahip televizyonlar olarak dikkat çekiyor. Genellikle LCD ve LED ekrana sahiptir Smart TV’ler, film izleme ve oyun anlamında Plazma TV’lerini geride bıraksa da keyifli bir deneyim yaşatabilir.
Smart TV’lerin kilit noktası interneti televizyonun içine dahil etmesidir. Böylece televizyonda bulunan tarayıcıdan ya da uygulamalardan yararlanarak internette gezinebilir, YouTube videolarını, kaçırdığın dizileri televizyondan izleyebilirsin. Bu tip cihazlarda olması gerekenler Plazma TV’ler ile hemen hemen aynıdır. Ancak birkaç ek özelliği belirtmekte fayda var.

Uygulama desteği ve sayısı:
Akıllı bir televizyon alacaksanız bu televizyonun “akıllı” özelliklerini kullanacaksınız demektir. Bunun için de uygulamaların desteklenmesine ihtiyacınız var. Bu cihazları incelerken uygulama listelerine bakmanızda yarar var. Sık kullandığınız veya sevdiğiniz uygulamaları destekleyen akıllı bir televizyon sizin için daha doğru bir seçim olacaktır.

İnternet bağlantı şekli:
Cihazın internete kablolu mu yoksa kablosuz olarak mı bağlandığına özen gösterin. Kablosuz destekli cihazların daha kullanışlı ve pratik olacağı kesin.