Spor yapmanın çocuklara 11 faydası

3

Çocukların büyüme ve gelişme döneminde hücrelerinin büyümesi ve çoğalması sonucunda beden hücrelerinde artış görülür. Gelişme çağında ise doku yapıları ve hücre yapıları büyüdükçe olgunlaşır. Bu dönemlerde doğru beslenme kadar yapılan sporun çocuklar üzerinde hem fiziksel hem de zihinsel ve ruhsal olumlu etkileri bulunur.

Küçük yaşta edinilen alışkanlıklar hayat boyu kalıcı olabiliyor. Spor yapmak da bu alışkanlıklardan bir tanesidir. Bu nedenle çocuklar spora teşvik edilmeli ve bu anlamda çocuklara küçük yaşlardan itibaren destek olunmalı. Spor yapmaları için bazı kurslara göndermenin yanı sıra siz de çocuklarınız ile birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Koşuya çıkabilir, yürüyüş yapabilir, basket ya da futbol oynayabilir veya bisiklete binebilirsiniz.spor

Çocukluk döneminde spor yapmanın çocuklara sağladığı faydalar ile ilgili sizler için güzel bir yazı hazırladık.

 1. Düzenli spor yapmak çocuklarda kilo kontrolü sağlar. Özellikle günümüzde artan yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle çocuklarda şişmanlık ve obezite ciddi bir şekilde artış gösterdi. Bu durum diyabet, büyüme hormonu salgılama bozuklukları, kan yağlarından zararlı olanlarda yükseklik gibi sağlık sorunları ile karşılaşma riski oluşturur.
 2. Çocuk yaşlarda düzenli yapılan egzersiz çocuklarda kemik erimesi riskini azaltır ve 25-30 yaşta erişilen zirve kemik yoğunluğu düzeyinin daha yüksek olmasını sağlar.
 3. Çocukların düzenli egzersiz yapmaları fiziksel hakimiyet duygularının ve kendine olan güvenlerinin gelişmesinde yardımcı olur.
 4. Spor yapmak sosyal olarak da çocuğun daha aktif olmasını sağlar. Çocuk spor yaparken diğer çocuklarla iletişim kurmayı, bir gruba ait olma hissini ve paylaşmayı öğrenir.
 5. Spor yapan çocukların akademik hayatlarının daha başarılı olma ihtimali de yüksektir. Spor yaparken liderlik özellikleri kazanmanın ve geliştirmenin yanı sıra takım çalışmasına yatkınlıkları artar, ekip olma ruhunu da öğrenirler.
 6. Düzenli egzersiz alışkanlığının kazanılması kalp ve damar sağlığı ile ilgili risk faktörlerini olumlu yönde etkileyerek bu hastalıklardan korunmayı sağlar.
 7. Spor yapan çocuklar çok daha çevik olurlar ve vücutları daha esnek olur.
 8. Spor yapan çocuklar sporda öğrendikleri ve kazandıkları disiplini hayatlarının diğer alanlarına da uygulayabilirler.
 9. Çocuklar spor yaparken kendisine hedef koymanın, bir amacı olmasının önemini ve o hedefe ulaşmak için nasıl çalışılması, ne kadar emek harcanması gerektiğini öğrenir.
 10. Stres günümüzde artık çocuk yaşlarda bile görülebiliyor. Spor yapmak çocuğu rahatlatır, stresini alır ve vücudunda biriken negatif enerjiyi dışarı atmasını sağlar.
 11. Küçüklüğünde spor yapma alışkanlığı edinen çocukların yetişkin dönemlerinde spora devam etme oranı diğer kişilere göre çok daha yüksektir.