Spor sütyeni kullanmanın faydaları

spor-sutyeniKadınlar için sütyenin önemi biliniyor. Günün bölümlerine ve giyilen kıyafetlere göre farklılık gösteren birçok sütyen modeli var. Öncelikle görsellikten öte sütyenlerin göğüs sağlığı ile direkt bağlantılı olduğunu unutmamamız gerekli. Gündüz kıyafetlerinde ayrı, gece kıyafetlerinde ayrı, yatarken ayrı ve en önemlisi spor yaparken ayrı sütyen kullanmak gerekli. Spor yaparken kullanılmak üzere özel olarak imal edilen spor sütyenler normal sütyenlere göre fiziksel aktiviteler esnasında göğüsleri daha fazla korumaya alan, dışarı çıkmalarına tam anlamıyla engel olan, destekleyici ve sıkılaştırıcı etkisi olan modellerdir. Bunların kullanımından dolayı birçok fayda sağlanır.

spor-sutyeni-1

 

İşte spor sütyenin faydaları;

  • Spor sütyenin en önemli faydası göğüs sağlığı açısındandır. Bir göğüsün ağırlığı ortalama 250 – 300 gram arasındadır. Spor esnasında belli bir ağırlığa sahip olan göğüsler yukarı, aşağı, içeri, dışarı ve yanlara doğru üç boyutlu hareketler yapar. Yapılan egzersizlerin yoğunluğu arttıkça bu hareketlerin göğüs üzerindeki etkileri de artar. Özellikle koşu gibi yüksek etkili egzersizlerde göğüsler yoğun hareket halindedir. Bu hareketlerin sonucunda ise göğüslerin destekleyici dokusunda rahatsızlıklar, sürtünme ve gerilmeler oluşur. Bu etkiler göğüslerin asıcı bağlarında uzamaya neden olur. Asıcı bağlar göğüs dikliğini sağlayan bağlardır ve bunlarda oluşan uzamalar göğüs sarkmalarını oluşturur. Ve uzayan bağlar ve sarkan göğüslerin maalesef ki geriye dönüşü mümkün değildir. Ancak spor esnasında kullanılan spor sütyenler göğüslerin büyüklüğüne göre doğru bir şekilde tercih edildiğinde göğsü tam olarak kavrayarak sıkıştıracak, üç boyutlu hareketlere izin vermeyecek ve böylelikle sarkmaların önüne geçecektir.
  • Spor sütyenler elastik ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiştir. Spor esnasında meydana gelen terlemeler ve ıslaklık sağlığınız açısından son derece önemlidir. Bu nedenle her türlü spor kıyafetinde olduğu gibi sütyenlerinizde de teri çekebilen ve spor esnasında vücudunuza nefes aldırabilen spor sütyenler tercih edilmelidir. Böylelikle göğüsleriniz arasında biriken ter spor esnasında sizi rahatsız etmeyecek ve tahriş, pişik gibi durumlar oluşmasına engel olacaktır. Aynı zamanda elastik kumaşlardan yapılan spor sütyenler kolay hareket etmenize yardımcı olacak ve kısıtlanmadan ve huzursuzluk hissetmeden sporunuzu tamamlamanızı sağlayacaktır.