Spor öncesi ve sonrasında yapılması gereken 7 şey

Spor yapmak ve fiziksel aktivite vücudumuzu sıkılaştırmak ve güzel görünmek, metabolizmamızın hızlanması açısından oldukça önemli.spor-öncesi

Fiziksel yağ yakımınız artarsa, kas oranı korunur ve kas artışı olur. Bu kas artışı ve yağ yakımı günlük yapacağımız aktivitenin şekline ve sıklığına göre değişir. Spor yapmak sağlığını düşünen her kadının alışkanlık haline getirmesi gereken bir davranış.

Peki, spor öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler neler?  

  1. Spor yapmadan önce mutlaka karbonhidrat ve protein içeren ortalama 250 kalorilik bir öğün yenmeli. Özellikle sabah aç karnına spor yapmak vücudunuzda yağ yakımı yapmayacağı gibi gerekli protein ve karbonhidrat vücutta olmadığı için kaslara yüklenme olur ve bu da sizi zor durumda bırakır. Mesela bir su bardağı muzlu süt içmek spor öncesi yeterli olacaktır.
  2. Gün içerisinde öğün atlamayın ve öğünlerinizi tıka basa yemek yerine, ara öğünlerde oluşturarak az ama ortalama 3 saatte bir bir şeyler yemeye çalışacak şekilde kendinizi ayarlayın. Böylece kan şekeri seviyenizi düzenlemiş olursunuz ve metabolizmanız sürekli çalıma halinde olur.
  3. İş çıkışı spora gidenlerdenseniz, o zaman büyük bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir çünkü akşam yemeği yenmesi gerekiyordur. Yemek yendikten sonra direkt spora gitmek mide kramplarına neden olabileceği gibi rahat şekilde spor yapmanızı da engelleyebilir.  Spordan gelince yemek yerim diye sakın ha düşünmeyin kilo vermek yerine kilo almaya neden olabilirsiniz ve verdiğiniz çabalar boşuna gider. Bunu engellemek için iş çıkışı olmadan kepekli bir sandviç yapabilir bir bardak ayran ile içebilirsiniz. Ya da spordan sonra sadece protein ağırlıklı et, balık, tavuk gibi besinler tercih edebilirsiniz.
  4. Spor salonunda çalışıyorsanız spor önce ve sonrası mutlaka yapmanız gereken davranışlar; spora başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmak ve spor sonrası yoğun tempodan çıkınca soğuma hareketlerini yapmak.. İlk olarak ısınma hareketlerini yapmazsanız, herhangi bir ağır aktivite sonrası burkulma incinme veya eziklik oluşabilir ve bu da ileri ki günlerde spor yapmanıza engel olur. Spor bittikten sonra soğuma hareketleri yapmak da, aniden fiziksel aktivitenin kesilmesi sonucu oluşacak özellikle kaslardaki hamlığa engel olacaktır.
  5. Spor yapıyorum nasılsa diyerek önünüze her gelen yiyeceği yememeye özen gösterin. Zaten kalori yaktım diyerek spor çıkışı soluğu hamburgercide alırsanız kilo vermek yerine kilo alırsınız. Çünkü yaktığınız kalori ile bu tarz yiyeceklerin kalorisi aynı olmadığı gibi, neredeyse bu yiyecekler iki üç kat fazla kaloriye sahiptir.
  6. Spor yaparken önemli oranda su ve mineral kaybı olduğundan, spor öncesi, spor esnasında ve hemen sonrasında buna engel olacak şekilde mineralli su ya da maden suyu tüketilmeli ve vücudun yavaşça soğutulması gerekmektedir. Spor bittikten sonra hemen sıcak saunaya veya soğuk havuza girmek sağlık açısından oldukça tehlikeli. Özellikle tansiyon ve ritm bozukluğu olan kişilerde su ve mineral kaybına bağlı tansiyon düşmesi, kan pıhtılaşması,  ritm bozukluğuna bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden spor bittikten sonra beş dakika kadar dinlenilmeli ve ılık suda duşa girilmeli. Duşta olabildiğinde kısa kalmaya özen gösterilmelidir.
  7. Aktivite öncesi ve  sonrası sıvı alımına dikkat edilmeli eğer bir saatten fazla spor yapıyorsanız ve orta düzeyde bir egzersiz programınız varsa, spordan iki saat önce bir litre su içmenizde fayda var. Yine egzersiz sırasında belirli aralıklarla ortalama bir-iki bardak su tüketimi idealdir. Spor sonrasında da vücuttaki antioksidanların atılması için belirli aralıklarla bir litre su içilmesi faydalı olacaktır.