Sık yapılan 6 kariyer hatası

kariyer
Yaşam artık öyle bir hal aldı ki, kariyer yapmak birçoğumuzun tek ve en önemli hedefi oldu. Adeta yaşam tarzı haline gelen kariyer planlamalarımız çocuk yaşlarda başlayıp uzun seneler boyunca sürüyor. Birçok insan kendisini kaptırdığı bu yolu yürürken ailesini, kendisini, sağlığını ve daha benzer birçok şeyi göz ardı ediyor. Yol boyunca hata yapmayan veya en az hata ile yola devam edenler başarılı oluyor. Yıllar süren çabaların ve emeklerin boşa çıkmaması için bu hataları en alt düzeyde tutmak gerekiyor. Şöyle bir bakıldığında birçok insanın düştüğü ve sıklıkla karşımıza çıkan bazı kariyer hataları mevcut. Bunları bilerek yola başlamak ve devam etmek sizi hedefinize daha kolay ulaştırabilir.

kariyer-1

Peki, nedir bu kariyer hataları? İşte size en sık yapılan 6 kariyer hatası;

  • En çok bilinen ve sıklıkla karşılaşılan kariyer hatalarının en büyüğü yanlış meslek seçimidir. Daha çocuk yaşlarda ailelerin ve çevredeki insanların bu konuda yönlendirmeleri başlar. Kişinin karakter özelliklerine ve öz yeteneklerine bakılmaksızın yapılan bu yönlendirmeler çoğunlukla hatalı olur. İlgi ve istek başka yönde olduğu için seçilen kariyer yolunda ilerlemek son derece zordur. Sevmeden v yeteneği olmadan yapılan işler beraberinde başarısızlığı getirir.
  • Çoğu insan kariyer planlamasının tek hedefini çok para kazanmak olarak görür. Bu nedenle de dönem dönem medya aracılığı ile şişirilen ve çok para getirdiği konuşulan mesleklere doğru bir yönelim gösterir. Ancak sadece para odaklı seçilen meslekler yapılan en büyük kariyer hatalarından birisidir. Bu yolun soluksuz ve uzun sürmesi çok nadir karşılaşılan durumlardır.
  • Ülkemizde çekirdekten yetişmek diye bir tabir vardır. Çok küçük yaşlarda işe başlayarak, işin her aşamasını ve her dönemini çok iyi bilerek ilerlemek en sağlıklı yoldur. Ancak çoğu kez damdan düşer gibi sektörün ortasına tepeden iniş yapma fikri haiz olur ki, yapılan önemli hatalardan birisi de budur.
  • Sabırlı olmak ve kariyer yapmanın gerekliliklerindendir. Sürekli iş değişikliği yaparak, sektör değiştirerek yeni şeyler öğrenme çabasına düşenler başarılı olamaz. Tek bir alanda kalarak o konu hakkında uzun yıllar tecrübe sahibi olmak kariyer yapmakla eş anlamdadır.
  • Kariyer uzun bir yoldur. Hedefe ulaşabilmek için merdiven basamaklarını tek tek ve sağlam basarak tırmanmak gerekir ki, geriye düşme şansınız olmasın. Ancak çoğu kez alt merdivenleri önemsemeyerek gözünü en üstlere dikenleri bekleyen son bellidir. Kariyer basamakları üçer beşer çıkılmaz.
  • Ben her şeyi çok iyi biliyorum demek gereksiz ve yersiz bir özgüvendir. İşinizin en iyisi olsanız dahi öğrenebileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır. Bu nedenle kariyer hatalarına düşmemek için sektörünüzdeki en büyüklerle sürekli temas halinde olmanız ve bu görüşmelerden bir şeyler elde etmeniz sizin için önemlidir.