Şık ve rahat bir ofis için 10 dekorasyon önerisi

ofis-3
Bir ofisin dekorasyon tarzı ofisin büyüklüğüne, çalışan sayısına ya da iş yapılacak sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Her ne şekilde dekore edilecek olursa olsun ofis dekorasyonu yapılırken hem çalışanlar hem de ofise gelen ziyaretçiler için rahat, şık, kullanışlı ve ofis ortamına uygun mobilyalar seçilmelidir. Çalışma ortamının rahat ve huzurlu olması çalışanların iş verimini de etkiler. Ofisler en çok zaman geçirdiğimiz yerlerdir. Ofisin dekorasyonunun daha rahatlatıcı renklerde, daha şık ve rahat tarzda dekore edilmiş olması ortamdaki motivasyonu da daha çok artırabilir. Ayrıca şık bir ofis dekorasyonu müşterilerinizi daha çok etkileyebilecektir.

ofis-1

Ofis dekorasyonunun şık ve rahat olabilmesi için nelere dikkat edilmeli? Önerilerimizi sizin için hazırladık.

  1. Ofise seçilecek mobilyaların konulacağı ortama hem renk hem de tarz olarak uyumu oldukça önemli. Göz yormaması ve kullanışlı olması açısından mümkün olduğu kadar sade renkleri ve modelleri seçmek daha doğru olacaktır. Seçilen mobilyalar ile duvarlar, kaplanacak ise halılar arasında mutlaka renk uyumu sağlanmalıdır.
  2. Doğru eşyaları almak kadar, alınan eşyaları doğru yerlerde kullanmak ve doğru yerleştirmek de önemlidir.
  3. Her ne kadar maliyet olarak daha pahalı olacaksa da uzun süreli kullanabilmek ve sıkça mobilyaları değiştirmek durumunda kalmamak için kaliteli ve dayanıklı mobilyalar tercih edilmelidir.
  4. Daha çabuk kirlenebileceğinden dolayı koltuk, sandalye tarzı mobilyalar alırken açık renkler yerine daha geç kirlenen tonlarda kumaşlar seçmekte fayda var. Açık renk tercih edilecekse de seçilen koltuk ya da sandalyenin kumaşının temizliği kolay olan, leke ve toz tutmayan tarzda seçilmesi gerekir. Deri koltuklar ofis için hem rahat hem de şık bir seçim olabilir.
  5. Elektrik yükünü yüksek seviyede tutmasından dolayı metal olan mobilyalar insanların daha çok yorulmalarına sebep olur. Bu nedenle seçilen mobilyaların ahşap olması daha verimli bir çalışma ortamı sağlayacaktır.
  6. Çalışanların oturacağı koltukların beden sağlığını bozmayacak, ayarlanabilir ve kollu modelde seçilmesi daha rahat çalışmalarını sağlayabilir.
  7. İş yerinin sahibi sizseniz ve bir yönetici odanız olacak ise odanın dekorasyonunu yaparken çok fazla mobilya ve eşya ile odayı doldurmaya gerek yoktur. Çok fazla eşya hem odayı daraltır hem de gözü yorar, ayrıca temizliği de daha zor olur. Kullanacağınız bir çalışma masası, sandalye ve misafirlerinizi ağırlamak için masası ile birlikte şık bir koltuk takımı ve odadaki mobilyaları tamamlayacak birkaç şık aksesuar ofisteki odanız için yeterli olacaktır.
  8. Ofis dekorasyonu için kahverengi, siyah ve beyaz tonları en çok tercih edilen renkler arasındadır. Bulunduğunuz sektöre bağlı olarak daha renkli ve daha modern tarzda mobilya seçimlerde de bulunabilirsiniz.
  9. Aydınlatma konusu ofiste dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biridir. Gözü yormayacak ve çalışılan ortamların yeteri kadar ışık almasını sağlayacak şekilde aydınlatma yapılması ofis çalışanlarının daha verimli olabilmeleri açısından önemlidir. Led ve spot ışıklar ile ofise şık bir hava verebilirsiniz.ofis
  10. Toplantı odaları misafirlerin ağırlandığı ve önemli toplantıların düzenlendiği ya da iç toplantıların gerçekleştirildiği alanlardır. Bu nedenle özellikle uzun saatler süren toplantılarda daha da çok oturulduğu için sandalyelerin doğru seçilmesi önemlidir. Sandalyeler ne çok rahat, ne de çok sert olmalıdır. Dikdörtgen şeklinde seçilmiş bir masa toplantı odası için çok daha uygundur.