Pişik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

bebek-pisik

Bebeklerde bezin cilde sürtünmesi, dışkı ve idrarın ciltte neden olduğu tahriş veya mantar sonucu oluşan kızarıklık ve su kabarcıklarına pişik denir. Çoğu bebekte görülen pişik, yanma, kaşınma hissi yarattığından bebeklerde ağlamaya, keyifsizliğe ve uykusuzluğa neden olabilir. Pişik hakkında bilmeniz gereken 10 şeye gelin bir bakalım:

1.Pişik, kasık, genital bölge ve çevresi, makat etrafında kızarıklık, nemli lekeler ve kimi zaman su dolu kabarcıklardan oluşur.

2. Pişik oluşumunu önlemek için doğru boyda, uygun çocuk bezi seçip bebeğin altını günde 6-7 kez değiştirmelisiniz. Bebeğinizin altını ne kadar temiz tutarsanız o kadar iyi. Ayrıca çinko oksit ve bitkisel içerikli pişik önleyici krem kullanmanızda fayda var.

3.Pişik tedavisi için kullandığınız kremlere özen gösterin. Bebeğinizin hassas cildiyle uyumlu, alkol ve paraben içermeyen kremler önceliğiniz olmalı.

4.Pişik tedavisinde bebeğinizin altını sık sık değiştirip, dışkı ve idrarını su ile yıkayıp temizleyin.

5.Pişik, kız erkek fark etmeksizin herkeste görülebilir. Tedavi sürecinde hastalığın durumuna göre uygulama yapılır. Yalnız kız bebeklerde genital bölge temizlenirken önden arkaya doğru silinmelidir.

6.Pişiğin oluşması sadece beze bağlı değil. Sıcaklık, nem, deride oluşan sürtünme, bakteri ve mantarlar, deriye temas eden diğer dış etkenler, idrar ve dışkı tahrişi gibi nedenler pişiğe sebep olabilir.

7. Pişik oluşumu yazları artar. Yaz aylarında sıcaklık artışına bağlı olarak terleme görülür. Bu da tahrişin oluşmasına neden olup mantar enfeksiyonu riskini artırır.

8. Pişik kremleri pişik tedavisinde oldukça etkili bir ilaç. Bebeğinizin altını ılık suyla yıkadıktan sonra her bez değişiminde ince bir tabaka halinde cildine sürebilirsiniz. Çinko oksitli kremler daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır.

9.Pişikten korunmak için bebek bezlerinin uygun boyutta ve emici olmasına özen gösterin. İdrar ve dışkının neden olabileceği olumsuz etkileri azaltacak katmanlara sahip olmalı. Dermatolojik olarak test edilmiş ve cilde zarar vermeyecek ürünleri kullanın.

10. Bebeğinizin yediği besinler, aldığı ilaçlar da dışkının yapısını değiştirerek pişik oluşumuna yol açabilir. Anne sütünü bırakınca veya asit yapan besinler alındığında dışkının yapısı bozulacağından alerjik etkiler ve beklenmedik problem doğabilir. Bu nedenle içeriğinde besin boyaları bulunan hazır meyve suları, şekerlemeler, konserveler, kolalı ve asitli tüm içecekleri bebeklerden uzak tutmanızda fayda var.

Popolin ve 99’un pişik kremi ile bebeğinizin hassas cildini pişikten koruyabilir, tahrişlerin oluşmasını önleyebilirsiniz.