Ofiste yaşam rehberi: Karmaşadan Kurtulun

ofiste-yasam
Düzenli bir ofis ortamı ve derli toplu bir çalışma masası yarattığınızda hem karmaşanın size yarattığı stresten kurtulur hem de iş veriminizi daha çok arttırabilirsiniz. Özellikle aradığını bulamamak veya bulabilmek için uzun zaman harcamak hem enerji kaybına sebep olur hem de yaptığınız işe konsantrenizi düşürebilir. Karmakarışık ve dağınık bir masa, düzensiz dolaplar görüntü olarak da hoş durmazlar.

Dergileri, not kağıtlarını, evrakları, CD’leri ve diğer kullandığınız eşyaları cinslerine göre ayırmakta ve dolaplara yerleştirmekte fayda vardır.

Çalışma sırasında ya da aceleyle çekmecelere, dolaplara tıkıştırılan notlar, evraklar ya da eşyalar düzenli toplamadığınız sürece gün gelir içinden çıkılamaz ve aranılanların bulunamaz hale geldiği bir yığın haline dönüşür. Eğer günlük düzeni sağlayamadıysanız ve geçen zaman sonunda bir yığınla karşı karşıya geldiyseniz bu durmda en iyi yöntem; çekmece ve dolapları tamamen boşaltmak, temizlemek, içerisindeki eşyaları ve evrakları kategorilerine göre ayırmak ve yeniden yerleştirmektir. Evrakları uzun süre bekletmeden dosyalamak ya da eşyaları zamanında düzenlemek; hem dolaplarınızdaki hem de masanızdaki düzenin daha uzun süre korunabilmesi anlamında size yardımcı olacaktır.

Düzenli bir ofis ortamı ve derli toplu bir çalışma masası iş veriminizi arttırır

Eşyalarınız arasında bir ayırım yapabilir, uzun vadede kullanmayacağınıza inandıklarınızı bir koli içerisinde saklayabilir, bu koliyi gündelik kullandığınız masa ve dolaplarınızdan uzak bir yerde tutabilirsiniz. Eğer hiç kullanmayacağınızı düşündüğünüz eşyalar var ise bu eşyaları boş yere kendi alanınızda tutmak yerine kullanabilecek kişilerle paylaşabilirsiniz. Çalışma masasında süs eşyası tarzındaki kişisel eşyaların da mümkün olduğunca az tutulabilmesi de masada yaratabilecek karmaşayı ve doluluğu önleyebilecektir.

Ara ara bilgisayarınızın hafızasında yer alan dosyaları gözden geçirebilir, kullanmayacağınız ya da lüzumsuz olanları temizleyebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızın hızlanmasını da sağlayabilirsiniz. Aynı temizlik işlemi kullandığınız mail sisteminde de geçerlidir. Diğer taraftan dosyalarınızın kategorilerine ve konu içeriklerine göre düzenlenmiş olması da aradıklarınızı daha çabuk bulabilmenizde size zaman kazandıracaktır.