Mutluluğa dair bilmeniz gereken 12 şey

mutlu-kadin

Hayatta herkesin ortak amacı, tek isteği mutlu olmak. Hal böyle olunca mutluluğa giden yolun nelerden geçtiğini, mutlu olmak için neler yapmamız gerektiğini bilmek oldukça önemli. Mutluluğunuzda %50 oranında genlerin ve yetiştirilme tarzının  payı var. Geri kalanı ise tamamen sizin hayata bakış açınız ve yaşam şeklinize bağlı. Yeterince istekliyseniz ve bunun için bir çaba gösteriyorsanız mutlu olmamanız için hiçbir neden yok. Mutlu bir hayat sürmek istiyorsanız, sizin için bir araya getirdiğimiz 12 maddeyi kulak ardı etmeyin.

1.Mutluluğun yolu sosyalleşmekten geçiyor
Zamanının büyük bir kısmını aileleri veya arkadaşlarıyla geçirenlerin çok daha mutlu olduğunu söyleyebiliriz. İşiniz ne kadar yoğun olsa da arada bir ailenize veya arkadaşlarınıza ayıracak vaktiniz olmalı. Yapılan bir araştırmaya göre 10 ve üzeri arkadaşıyla düzenli olarak görüşenlerin, daha az sayıda arkadaşı olanlara göre çok daha mutlu oldukları gözlemlenmiş.

2- Evliyseniz daha mutlusunuz
Araştırmalara göre evlilerin bekarlara oranla %10 daha mutlu olduğu aşikar. İyi günde, kötü günde yanınızda olan, sevdiğiniz biriyle hayatı paylaşmak kendinizi çok daha iyi hissettiriyor.

3- Egzersiz yapmak mutlu ediyor
Spor yapmak insanı mutlu eden aktivitelerden biri. Haftada birkaç gün açık havada yürümek, koşmak mutluluk seviyenizi arttırabiliyor. Depresyonda olan insanların bile spor yaparak kendilerini daha mutlu ve enerjik hissettiklerini söylemek mümkün.

4- Olumsuz düşüncelerden kaçınmak gerek
Durmadan kendinizi eleştiriyor, her duruma endişeli yaklaşıyor, geçmişe dair pişmanlıklar duyuyorsanız, bir türlü düzelmediğini düşündüğünüz olaylara takılıp kalıyorsanız, mutlu olmanız oldukça zor. Hatalı olduğunuz noktalarda öz eleştiri yapmayın, hatalarınızdan ders çıkarmayın demiyoruz. Ancak bu düşüncelerin sürekli olarak devam etmesi mutluluğunuzu ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

5- Satın aldıklarımız değil, deneyimler mutluluk veriyor
Satın aldıklarımızın yarattığı mutluluk geçici, kalıcı olan yaşadığımız deneyimler. Yeni bir ceket, çanta veya son model bir cep telefonu almak insana kendini iyi hissettirebilir. Ancak bu küçük mutluluklaın etkisi çabuk geçiyor. Oysa birlikte gidilen bir gezi, dostlarla yenilen bir yemek, yeni yerler keşfetmek, yeni bir kitaba başlamak gibi deneyimler uzun süreli bir mutluluk yaşatıyor. Bundan böyle kendinizi mutsuz hissettiğinizde alışverişe çıkmak yerine arkadaşlarınızla güzel bir gezintiye çıkmayı deneyin.

6- Yaptığınız işten tatmin olmak önemli
Mutluluğunuzu etkileyen en önemli şeylerden biri de işinizle barışık olmak. Yaptığınız işten memnunsanız, iş yerinde kendinizi iyi hissediyorsanız mutluluk kendiliğinden geliyor.

7- Para mutluluk getirir, ama aşırı olmasın
Belli bir seviyede fazla para mutlu olmanızı sağlayabilir. Ancak bir anda aşırı miktarda paraya sahip olmak da iyi değil. Evet param varsa her şeye sahip olurum, her istediğimi yaparım gibi düşünseniz de, fazlası adamı deliye döndürebilir. Ve bazı manevi değerleri yitirmenize sebep olabilir. Ancak temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve yaşam standartınızı düşürmeyecek miktarda paranın olması gerek. Aksi halde mutsuzlukla yüzleşebilirsiniz.

8- Aileler için çocuğunun mutluluğu çok önemli
Anne babaların mutlu olmalarında çocuklarının mutluluğunun önemli payı var. Çocuklarının mutluluğunu düşünüp onların mutlu olacakları şeyler yaptıklarında kendilerini daha iyi hissediyorlar. Yani çocukları mutlu olunca onlar da mutlu oluyor.

9- Mutlu olmak için sarılın
Kendinizi mutsuz hissettiğinizde sevdiğiniz birine sarılın. Sarılmanın hissettirdiği huzur ve güven duygusu çok daha mutlu olmanızı sağlayacak. Sarılmak kan basıncını düşürdüğü gibi stresi azaltıyor. Ayrıca insanların ilişkilerini güçlendiriyor.

10- Bilgisayar oyunları veya mobil oyunların mutluluğa olumlu katkısı var
Akıllı telefonları elimize alır almak yaptığımız şeylerden biri de oyun oynamak. Kimimiz bilgisayardan kimimiz cep telefonlarında, vakit buldukça oyun oynuyoruz. Kafa dağıtma amaçlı oynadığımız bilgisayar oyunları, gencinden yaşlısına herkes için mutluluk kaynağı. Hatta özel hazırlanmış bazı oyunların depresyon tedavisinde kullanıldığı bile biliniyor.

11- Evcil hayvan besleyenler daha az stresli ve endişeli oluyor
Araştırmalara göre evcil hayvan besleyenlerin daha mutlu olduğu gözlemlenmiş. Hayatınıza renk katacak sevimli bir köpek veya kedi hiç fena olmaz. Ancak evcil hayvan almadan önce, hayvan sahibi olmanın gerektirdiğini sorumlulukların bilincinde olmanızda fayda var. Bu durum işyeri için de geçerli. İşyerinde evcil hayvanın olması iş stresini ve endişeyi en aza indiriyor. Tabi çalışanlarınızdan birinin o hayvana karşı fobisi yoksa.

12- Almaktan çok vermek mutlu ediyor
Araştırmalara göre kişisel harcamaların yanı sıra başkaları için yapılan harcamalar insanı daha çok mutlu ediyor. Sevdiklerinize hediye alırken, yardıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarını giderirken veya bağış yaparken ne kadar mutlu olduğunuzu bir düşünün. Bunun için çok paranız olmasına gerek yok. Gönlünüzden kopan, bütçenizi sarmayacak yardımlar ile kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.