Madrid tatili için öneriler

setur-tem14-02-madrid-palaciodecomunicaciones

İspanya’nın en büyük şehri olan Madrid, kültürel ve tarihi güzellikleriyle büyüleyici bir kenttir.

Madrid müzeleri, sanat galerileri ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerine pek çok gezi noktası sunar. Kozmopolit bir şehir olan Madrid, tarihi tapınakları ve arkeolojik görünümüyle dikkat çekmektedir.

Şehir merkezinde bulunan Plaza Mayor kentin en önemli tarihi yapıtlarından biridir. 1619 yılında yapılmış meydan pek çok alışveriş merkezine ev sahipliği yapar. Kraliyet Sarayı, Castillano Bulvarı, Retiro park görülmesi gereken yerlerdendir. Şehrin en önemli müzeleri arasında yer alan Reina Sofia Müzesi ve Prado Müzesi sanatseverleri bekler. Pablo Picasso, Joan Miro, Juan Gris, Shalvador Dali gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı Reina Sofia Müzesi’ni gezebilirsiniz.

İspanyol mutfağı deniz ürünleri ve et yemeklerine dayalı bir mutfağa sahiptir. Madrid’e özgü popüler tatlar arasında sarımsak çorbası, salyangoz türleri, tapas ve sebzeli nohut gibi yemekler bulunmaktadır. İspanya Mutfağına özgü lezzetlerden Paella’yı mutlaka denemelisiniz. Tavuk, karides, midye, sucuk ve çeşitli sebzelerle hazırlanan bir pilav olan Paella leziz bir seçim olabilir.

Şehirde yıl içerisinde pek çok festival düzenlenmektedir. Bunlar arasında kentin popüler etkinliklerinden biri olan Boğa güreşleri dikkat çeker. Madrid turları içerisinde en fazla ilgi gören dünyaca ünlü arenası Las Ventas’ta düzenlenen boğa güreşlerini izleyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kültürel anlamda oldukça zengin bir şehir olan Madrid’de pek çok tiyatro, sinema, müzik, opera ve dans merkezi bulunmaktadır. Jazz müziği ve Flamenko dansı şehrin kültürel simgelerindendir.
Madrid’de renkli ve hareketli bir gece hayatı vardır. Çoğu eğlence mekanı sabaha kadar açıktır. Şehirde bulunan mekanlarda İspanyolların vazgeçilmezi Flamenko hakimdir. Canlı müzik sunan bu mekanlarda Flamenko dansını deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Ücretsiz konserlerin, açık hava sinemasının ve değişik kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir dönem olan Estate Romana, Haziran ile Eylül ayları arasında gerçekleşir. Bu dönemde çok sayıda açık hava konserine ev sahipliği yapan şehir, Villa Celimontana’da düzenlenen caz konserleriyle dikkat çekmektedir.

Setur tarafından organize edilen yurt dışı turlar hakkında detaylı bilgi için www.setur.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.