Köpek almak isteyenlere 3 tavsiye

Bugüne kadar hayalinizde hep köpek almak vardı ve sıra hayalinizi gerçekleştirmeye geldi.

kopek3

Beğendiğiniz bir köpek cinsi de varsa, kendinize daha neden duruyorum diyebilirsiniz. Ancak bu konuda öncelikle düşünmeniz gereken, “şartlarınız o köpek için uygun mu?”

Öncelikle köpek besleyebilecek bütçenizin olup olmadığına bakmalısınız. Aşı masrafları, köpek maması fiyatları ve ihtiyacınız olabilecek diğer tüm köpek bakım ürünleri hakkında bir genel bilginizin olması gerekir. Çünkü sizinle birlikte yaşayacak bu canlıyı, bütçe ayıramadığınız zaman terk etmeyi düşüyorsanız, köpek bakmaktan hemen vazgeçmelisiniz.

Eviniz bahçeli ya da küçük bir daire mi?

Golden Retriever gibi büyük ve oyun isteyen hareketli bir köpek istiyorsanız ve eviniz küçük de olsa gezebileceği bir bahçeniz varsa bunun gibi büyük bir köpek besleyebilirsiniz. Ancak bir apartmanın ara katında oturuyorsanız ve çok da büyük olmayan bir dairedeyseniz büyük bir köpek ne rahat edebilir ne de sizi rahat ettirir. Strese girdiğinde havlayabilir ve gür sesiyle komşularınızın tüm dikkatini üzerinize çekersiniz. Alacağınız cinsin sizin fiziksel koşullarınıza uygun olup olmadığını mutlaka sormanız gerekir.

Aşılarını nasıl takip edeceksiniz?

Eğer 17 haftadan daha yetişkin bir köpek alıyorsanız temel aşıları yapılmış olmalıdır. Alacağınız köpeğin aşılarının tam olup olmadığını mutlaka sorun. Eğer yavru bir köpek alacaksanız yapılan ve yapılması gereken aşılarını öğrenin. Bir köpek sahibi olacaksanız hem hastalandığında hm de aşılarını yaptırmak için bir veteriner belirlemelisiniz. Böylelikle hem veteriner hekimin vereceği aşı takviminden takibini yapabilir hem de köpeğinizin aşılarının zamanını geçirmemiş olursunuz.

Çocuğunuzla anlaşabilecek mi?

Sahipleneceğiniz köpeğin çocuğunuzla anlaşıp anlaşamayacağı da önemli bir konu. Köpeği almadan önce kardeşlerine nasıl davrandığını gözleyebilirsiniz. Eğer hırçın ve baskın bir yapıdaysa almaktan vazgeçin. Önceden biri tarafından bakılmış bir köpeği almanız, huyunu bilmek açısından size fayda sağlayacaktır. Eğer evdeki hayatı zorlaştıracak bir huyu varsa öncelikle çocuğunuzu düşünmelisiniz.

Köpek bakımı, besinleri, oyuncakları, sağlık ürünleri ve daha fazlası için online pet shop istanbul mağazanız petza.com.tr’yi ziyaret etmeyi unutmayın.