Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyız

KALORİ

Masa başı işler, işyerinde ve ofislerde geçen uzun mesai saatleri, düzensiz ve dışarıda beslenme derken kiloları kontrol etmek hayli zorlaşıyor. Bazen hareketsiz geçen günlerin üzerine yemeği fazla kaçırdığınızda bir bakıyorsunuz kilolar almış başını gidiyor. Kendinize geldiğinize ise iş iten çoktan geçmiş oluyor. Bu durumda acil bir diyet programı uygulamaya başlıyorsunuz. Ancak yoğun iş hayatınız yüzünden spora zaman ayıramıyorsunuz. Kilo verebilmeniz için artık işiniz daha da zor. Hal böyle olduğunda kontrol altında tutmanız ve dikkat etmeniz gereken tek bir şey kalıyor elinizde, o da kalori. Zayıflamak için veya olan formunuzu korumak için günlük kalori ihtiyacınızı bilmeniz ve buna uymanız gerekiyor. Elbette bu da kolay bir iş değil. Yediğiniz her lokmayı sayarak ve hesaplayarak yaşamanız gerekiyor. Peki, günlük kalori ihtiyacımız nedir? Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyız? Bunları nasıl öğrenebiliriz?

İşte size birkaç tüyo;

  • Öncelikle bilmeniz gereken çok önemli bir detay vardır ki, o da her bir insanın günlük kalori ihtiyacının farklı olduğudur. Her bir bireyin bazal metabolizma hızı vardır. Bu değer vücudunuzun hiç hareket etmese dahi yaşamsal aktivitelerini sürdürmek için yakacağı günlük kalori miktarıdır. Yaşınıza, cinsiyetinize, boyunuza, kilonuza ve hareket yoğunluğunuza göre bu rakam değişiklik gösterir. Bunun ölçümü ve belirlenmesi ise özel bazı tablolarla ve hesaplama araçları ile yapılır. Mevcut bilgileriniz eksiksiz ve doğru bir şekilde hesaplama araçlarına yazdığınızda size üç alternatif sunulur. Mevcut kilonuzu korumak için ihtiyacınız olan günlük kalori, haftada 1 kilo verebilmeniz için gerekli olan günlük kalori ve haftada 1 kilo alabilmeniz için gerekli olan kaloridir.
  • Elbette kilo verebilmek için günlük kaç kalori alabileceğinizi bilmek sizin için yeterli olmayacaktır. Sırada tükettiğiniz besinlerde kaç kalori olduğunu öğrenmeniz var. Bu aşama da oldukça hassastır. Örneğin bir yumurta yiyeceksiniz. Haşladığınızda kalorisi başka, tereyağında kalorisi bambaşkadır. Bu detaylara önem vererek günlük ihtiyacınız olan kaloriyi ona göre almalısınız. Aksi halde siz yeterli kalori aldığınızı sanırken aslında çok daha fazlasını alıyor olabilirsiniz ve nedenle kilo veremediğinizi bir türlü anlayamazsınız.