Kenya’da Foto Safari’ye ne dersiniz?

 

nakuru-kenya-afrika

Setur, Sedventure ile klasik tatil anlayışına alternatif olarak kentlere, farklı kültürlere, doğaya ve vahşi yaşam alanlarına kişilere özel programlarla fotoğraf ve seyahat keyfi yaşatıyor. Bu alternatif yolculuğun danışmanı ise Süha Derbent. Derbent’in danışmanlığında Afrika’dan Antartika’ya, Tayland’dan Meksika’ya dünyanın dört köşesinde hayal ettiğiniz neresi varsa gezebileceğiniz, yaşayabileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz Sedventure foto safari gezileri ile “Dünya varmış!” diyeceksiniz. 

Süha Derbent Kenya Nakuru’yu şöyle anlatıyor;
Afrika doğası deyince hemen herkesin aklına küçük ağaçlardan ve çalılardan oluşan savan ormanları veya belgesellerde bolca gördüğümüz Masai Mara veya Serengeti düzlükleri gelir öncelikle. Afrika çoğunlukla kurak ve sıcak olarak anımsanır. Bu genelde doğru da olsa tam aksine doğanın büyüleyici güzelliğini görmek de mümkündür. Çok az yerde görebileceğiniz yemyeşil doğanın, rengarenk çiçeklerin bulunduğu yerler de vardır. Hatta bu yüzden doğanın yeşil kalbi de denebilir Afrika’ya. Kenya’da bulunan Nakuru gölü milli parkı işte tam da buna örnek teşkil eder. Göl üzerinden havalanan flamingolar her yeri pembeye boyarlar adeta. İşte bu yüzden Nakuru gölü kıyıları yüksek ve uzak bir noktadan bakıldığında pembe görünürler. 

Çünkü mevsimlere göre sayıları değişmekle birlikte göl üzerinde bulunan flamingoların sayısı bazen 600 bini bulmaktadır. Elbette göl üzerinde sadece flamingolar değil yüzlerce farklı kuş türü yaşamakta. Ama estetik görünümleri ve renkleri ile en çok onlar ve bir de şirin halleri ile pelikanlar dikkat çekmekte. 

Burada dünyada çok az yerde görebileceğiniz büyüklükte ağaçları hayranlıkla izleyeceksiniz. Ağaçlar o kadar büyük ki yatay dalları bile ülkemizdeki pek çok ağacın gövdesinden daha büyük ve heybetlidir. Hele bir de şanslı iseniz o yatay dalın üzerinde büyük bir keyifle yatan leopar bile görebilirsiniz. 70’den fazla ülke gezmiş ve Afrika’da uzun zaman geçirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki yer yüzünde en iyi leopar izlenecek ve fotoğraflanacak yer burasıdır. Son gidişlerimden birinde çektiğim bir fotoğrafı Nakuru’yu hiç görmemiş birine gösterdiğimde bana sorduğu soruyu unutamıyorum. “Bu leopar minyatür mü?” diye sormuştu. Hayatında o kadar übyük bir ağaç görmemiş biri için normal ama Nakuru’yu görsel hafızasına veya fotoğraf arşivine katmış biri için de o kadar komik bir sorudur bu. 

Nakuru Milli Parkı içinde veya Park girişine yakın bir safari kampında kalarak bölgeyi safari araçları ile gezmek son derece kolay.Park içerisinde bulunan Baboon Cliff adlı tepeden tüm gölü izleyebilir, birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Nakuru’da görebileceğiniz hayvanların hepsi bu yazıya sığmaz ama başlıcaları; leopar, aslan, bufalo, baboon, sırtlan, çakal, flamingo, pelikan, balıkçıl ve birçok kartal türü olarak sayabiliriz. 

Mesela aslanları hiçbir yerde görmeniz mümkün olmayan yemyeşil ağaçların altında izleyebilirsiniz. Bölgedeki safari kampları da safari dışındaki saatlerinizi geçirmek için keyifli ortamlar sunar. Genelde Masai Mara’ya giden turistler Nakuru’ya 1 gece konaklamak üzere gelip biri öğleden sonra ve diğeri de ertesi sabah olmak üzere 2 safari yapıp ayrılırlar. Burada size önemli bir tavsiyem var. Nakuru’da en az 2 gece geçirmenizi yani 4 safari yapmanızı öneririm. Oraya kadar gidip de bir şey anlamadan dönmek istemezsiniz diye düşünüyorum. 

Benim son Nakuru ziyaretimde 2.gün bir anda yağmur başladı. Bu kadar hızlı ve iri taneli yağan bir yağmur çok az görülür cinstendi. Ve tam o sırada bir aslan ailesi ile karşılaştık. Araçların tavanları yukarı kaldırıldığından yağmur üzerinize yağmıyor ve yağmur sırasında bile izlemeye hatta fotoğraf çekmeye devam edebiliyorsunuz. Ben de öyle yaptım. Yemyeşil bir ormanın içerisinde sırılsıklam olmuş aslanları mis gibi kokan bir doğayı duyarak izledik ve görüntüledik. 

Nakuru’ya ulaşım
Kenya’nın başkenti Naurobi’ye karayolu ile yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Nakuru’ya giderken kullanılan yolu tamamı asfalt kaplı ve çok düzgün. Yol üzerinde birçok yerleşimden geçiliyor.Buralarda da durmak ve dost canlısı Kenyalılarla iletişim kurmak ve fotoğraf çekmek sizin elinizde. 

Nakuru’ya Masai Mara’dan gidecekseniz o zaman 5-6 saat civarında bir karayolu yolculuğu yapmanız gerekli. Bu yolun yaklaşık 2 saatlik süresi toprak üzerinde geçiyor. Ama yol üzerinde göreceğiniz ilginç Kenya manzaraları bu yolu keyifli hale getirecektir. Hele ki fotoğraf merakınız da varsa tadından yenmez de denilebilir. Nakuru dönüşü Nairobi’de bir akşam yemeği önerim olacak. Bu öneri et severlerin hoşuna gidecek. Dünyaca ünlü Carnivore Restaurant’da keyifli ve unutulmaz bir lezzet deneyimi sizi bekliyor. 

Alternatif seyahat seçenekleri ve safari turları için Sedventure web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Kurumsalhaberler.com