Kabızlıkla başa çıkmanın yolları

kabizlik-1Kadınların en sık karşılaştığı sindirim sistemi problemi şüphesiz ki kabızlıktır. Bağırsak tembelliği olarak görülen kabızlık birçok insan tarafından önemsenmemektedir. Ancak sorunu yaşayan kişiler iyi bilir ki, kabızlık özel hayat ve iş hayatında birçok aksaklığa yol açıyor. Birçok hekim kabızlık sorununu fazla önemsemese de yaş ilerledikçe bu durum kadınlar için bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Aslında çoğu kadın eğer yaşanan kronik bir kabızlık değilse, evde bazı yöntemlerle bunu engelleyebilir veya hafifletebilir. Bunun için bilinmesi gereken bazı püf noktalar var.

kabizlik

İşte kabızlıkla başa çıkmanın yolları;

  • Sabahın ilk saatleri kabızlık sorunu çeken kişiler için oldukça önemli. Sabah kalktığınızda yapacağınız ilk iş ılık bir bardak su ve birkaç adet kuru kayısı tüketmek olsun. Ilık su ve kuru kayısı bağırsaklarınızın çalışması için idealdir ve güne bunlarla başlamak size iyi gelecektir.
  • Lifli ve posa bakımından zengin olan meyve ve sebzeler kabızlıkla baş edebilmeniz için önemli ayrıntılardır. Özellikle gün içerisinde ara öğünlerde mutlaka tüketmeye çalışın.
  • Sebzeleri çiğ olarak tüketmek ve her öğüne salata eklemek bağırsaklarınıza iyi gelecektir. Özellikle salatalarınızı yerken içerisine bir kaşık zeytinyağı ilave etmek ekstra bir fayda sağlayacaktır.
  • İnsan vücudunun su ihtiyacı hep bilinen bir şey. Bağırsaklarınızın hareketli olabilmesi için de günlük sıvı tüketiminizin ideal seviyelerde olması gerekir. Sıvıdan kastımız ise elbette su tüketimidir. Günlük 2 ila 3 litre arasında su tüketimi kabızlık ile mücadelenizde size destek olacaktır.
  • Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak sağlığımız açısından önemlidir. Ancak bağırsaklarınızın rutinden kurtulması için farklı kahvaltı alternatifleri deneyin. Klasik kahvaltıların dışına çıkın ve bazı günler yoğurt, yulaf ve meyve ile güne başlayın.
  • Düzenli yapılan egzersizler bağırsaklarınızı da olumlu etkileyecektir. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız kendinize bir egzersiz planı oluşturun ve bunu düzenli bir şekilde uygulayın. Özellikle yürüyüş ve karın egzersizleri size iyi gelecektir.
  • Gün içerisinde hiçbir öğünü atlamayın. Her öğünü saatinde ve ideal bir şekilde yiyin. Ancak ne yerseniz yiyin mutlaka yiyecekleri çok iyi çiğneyin. Böylelikle bağırsaklardaki yük hafifleyecek ve sindirimi kolay olacaktır.
  • Kabızlık sorunu yaşıyorsanız tuvalete çıkma uyarılarınızı kesinlikle engellemeyin. Tuvalete çıkma ihtiyacınız geldiğinde bunu ertelemeyin.