İzmir’in en güzel lezzet durakları

kumru

Tarihi ve kültürel yerleri,  renkli caddeleri, plajları, eğlence mekanları ve enfes lezzetleriyle büyüleyen İzmir, Ege’nin en güzel şehirlerinden. Bu yaz İzmir gezinizde, şehri keşfetmenin yanı sıra değişik lezzetlerin tadına varmak istiyorsanız, bu lezzet duraklarını aklınızın bir köşesine yazın.

Gül Kebap
1949’dan bu yana Kemeraltı Çarşısı’nda açık olan Gül Kebap,  tipik bir aile restoranı. Döneriyle ünlü restoranda şehrin en güzel dönerini yiyeceğinize şüphe yok. Hüsnü Güzelce ve oğlu Burak’ın işlettiği mekanda odun ateşinde pişen dönerin tadına doyum olmuyor. Altına konulan ‘kepekaltı’unundan pide ise lezzetini ikiye katlıyor.

Yemeğinizi nefis bir tatlıyla sonlandırmak için, sakızlı Kemalpaşa tatlısını deneyin. Pazar harici her sabah çorba servisinin yapıldığı mekanda, leziz bir döner yemek için 11.00-15.30 saatleri arasında uğrayın.

Kumrucu Şevki
İzmir’e gitmişken şehre özgü lezzetlerden kumrunun tadına bakmamak olmaz. Şehrin dört bir yanında bir kumrucuya rastlamanız mümkün. Ancak ünü Türkiye sınırlarını aşmış Kumrucu şevki bunlar arasında başı çekiyor. Şevki’de yumuşacık ekmeğin arasına sucuk, salam, kaşar peyniri, domates gibi malzemelerin konulduğu bu leziz sandviç’in en lezizini yiyebilirsiniz. Yanına bol köpüklü bir ayran ile tadından yenmez olur.

Talat Usta’nın yeri
İzmir’in gözde duraklarından Talat Usta’nın yeri, öğle ve akşam yemekleri için ideal bir adres. Tencere yemekleri, zeytinyağlılar ve deniz ürünlerinden oluşan zengin menüsüyle hem göze hem damağa hitap eden restoranda, nefis bir ziyafet çekebilirsiniz. Özellikle sebzeli sulu Tire köftesi ve nohutu oldukça başarılı. Etsiz ıspanağını da mutlaka deneyin.

Kartal Kokoreç
Kokoreç, İzmir’e özgü bir lezzet olmayabilir, ancak Kartal Kokoreç bu enfes lezzetiyle bu yemeğin hakkını veriyor. Atom kokoreçi dışında boğazlık, midye dolması gibi tatları da denenmeli. Buranın tek olumsuz yanı İzmir’in pek tercih edilmeyen Çamdibi bölgesinde bulunması. İzmir’de uykuluk veya kokoreç yemek istiyorsanız, Çamdibi’ndeki Kartal’a uğrayın.

Sevinç Pastanesi
Alsancak’ta yer alan tarihi Sevinç Pastanesi, leziz pastaları, eklerleri ve kurabiyeleri ile tatlı molası için en iyi adres. İzmirliler’in buluşma mekanı olan pastane, günün her kalabalık oluyor. Kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin başında bulunan pastanede nefis lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Söğüşçü Santana
Sahibi Mahmut Abi’nin hazırladığı söğüşleriyle hem yerli halkın hem de turistlerin vazgeçilmezi olan Santana, İzmir’in en iyi kelle söğüşçüsü olarak biliniyor. Bir akşam Bostanlı veya Cemal Gürsel Caddesi civarına yolunuz düşerse, mobil restoran olan Santana Mahmut abinin kelle söğüşünü tatmadan geçmeyin. Sadece 10 liraya Bostanlı’nın mis gibi havasına karşı damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

İzmir gezinizde şehrin ilçelerini konforlu bir şekilde gezebilmek, bir yerden bir yere rahatça ulaşabilmek için araç kiralama işinizi kolaylaştırabilir. Bunun için sektörün lider rent a car şirketi Avis’i tercih edebilirsiniz. Yola çıkmadan önce İzmir araç kiralama fiyatları hakkında Avis’in web sitesinden bilgi alabilirsiniz.