İyi bir uyku için 15 tüyo

uyku

Gece geç yatmak, bunaltıcı sıcaklar, gürültü, ışık ve benzeri dış etkenler nedeniyle iyi bir uyku bazen hayal olabiliyor. Yetersiz uyku yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi birçok olumsuz durumu beraberinde getiriyor.Uykunuzu iyi alamadığınızda ne kadar halsiz ve isteksiz olduğunuzu bir düşünün, ne fena değil mi? Peki sabaha enerjik uyanıp gün boyu zinde olmak çok mu zor? Hiç de değil. İşte size daha iyi bir uyku çekmek için birkaç basit ipucu.

1.Kafeini azaltın
Kafein sabahları ayılmak için iyi bir içecek olabilir ancak öğlen veya akşamüstü içilen bir kahve gece rahat uyumanızı önleyebilir. Özellikle yatmadan önce kafein alımını kesin. Kafein güçlü bir uyku kaçırıcı olduğundan uykunuzu bölebilir. Eğer gün içinde fazla kafeinli içecek içtiyseniz, ekmek, kraker gibi karbonhidratlı besinler yiyerek kafeinin etkilerini azaltabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız ilaçların kafein içerip içermediğini de kontrol edin. Bazı ağrı kesiciler ve zayıflama ilaçları kafein içerebiliyor.

2.Mavi ışığı kapatın
Yanınızdan ayırmadığınız cep telefonları, tabletler ve baş ucunuzdaki dijital saatin mavi ışığı uykunuzu engelleyen bir etken. Bu nedenle mümkün olduğunca televizyonu, bilgisayarı ve diğer mavi ışık kaynaklarını kapalı tutun.

3.Gece Saate Bakmayın
Yatağa yattıktan sonra saate bakmaktan vazgeçin. Sabaha ne kadar zaman kaldı diye düşünmek uykunuzun kaçmasına sebep olabilir. Mümkünse alarmı kurduğunuz saatiniz veya cep telefonunuz göremeyeceğiniz bir yerde olsun.

4.Doğru yastık kullanın
Sabah hafif boyun ağrısıyla yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, suçu yastığınızda arayın. Yastığınız ne çok yüksek ne de alçak olmalı. Ayrıca sırt üstü yattığınızda boynunuzu desteklemeli. Yana dönük yatmaya alışıksanız, burnunuzun vücudunuzun merkezi ile aynı hizada olmasına özen gösterin. Yatmadan önce boynunuzu yormamaya dikkat edin. Özellikle yatakta televizyon seyretmek boynunuzu yorabilir.

5.Uyku saatinize özen gösterin
Hafta sonları bu biraz zor olsa da, en azından hafta içleri aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özen gösterin. Günde en az 7 saat uyumaya çalışın. Böylece kendinizi daha zinde ve enerjik hissedebilirsiniz. Ayrıca bu sayede vücut saatiniz daha sağlıklı çalışacak ve yatağa girer girmez kolayca uykuya dalabileceksiniz. Tabi sabahları kalkmanız da daha kolay olacak.

6.Alkolden kaçının
Yatmadan önce alkol almak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Fazla alkol alımı sonrası yatağa yattığınızda baş ağrısından dolayı uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca kabus görme, terleme ve benzeri problemlerle karşılaşmanız mümkün. Aldığınız her kadehin ardından bir bardak su içerseniz, bu belirtileri en aza indirmiş olursunuz.

7.Stresten arının
Stres her şey de olduğu gibi uykunun da baş düşmanı. Yatmadan önce olabildiğince gevşemeye ve olumsuz düşüncelerden arınmaya çalışın. Loş ışıkta kitap veya dergi okumak, meditasyon yapmak veya sıcak bir duş stresten uzaklaşıp rahat bir uyku çekmenizi sağlayabilir.

8.Doğru zamanda egzersiz yapın
İyi bir uykunun sırrı düzenli egzersizde gizli. Ancak egzersizi hangi saatte yaptığınız çok önemli. Uyku saatinden 3-4 saat önce ağır spor yapmamakta fayda var. Spor sonrası enerjisi artan biriyseniz, akşamları egzersiz yapmak uykunuzu kaçırabilir. Bu nedenle sabah sporuna önem verin. Ayrıca Yoga, tai-chi gibi rahatlatıcı egzersizleri dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

9.Bacaklarınızın arasına yastık koyun
Hafif sırt ağrısı rahat bir uyku uyumanızı engelleyebilir. Eğer yan yatarak uyuyorsanız, bacaklarınızın arasına ince bir yastık koyarak bu duruma pratik bir çözüm getirebilirsiniz. Ancak sırt üstü yatmaya alışıksanız, yastığı dizlerinizin altına koymayı tercih edin.

10.Ağır yiyeceklerden kaçının
Akşam yemeğinde ağır şeyler yememeye dikkat edin. Sindirim sisteminiz zorlandığında iyi bir uyku çekmeniz de zorlaşır. Yatmadan önce abur cubur yiyeceklerden de uzak durun. Aç karnına yatmamak için, uyumanızı kolaylaştıracak besinlerden yararlanabilirsiniz. Süt, ton balığı kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, yulaf, patates ve muz gibi besinler rahat uyumanıza yardımcı olur.

11.Uyumadan önce fazla su içmeyin
Fazla su içtiğiniz takdirde sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durum uyanmanıza sebep olduğu gibi tekrar uykuya geçmenizi zorlaştırır.

12.Işıkları azaltın
Uyumanıza yakın evdeki ışıkları azaltın. Işığı azalttığınızda beyninizde uykuya geçmeyi kolaylaştıran melatonin hormonu salgılanacak ve böylece daha rahat uykuya dalabileceksiniz. Uyumadan önce kitap okuyorsanız, düşük parlaklıkta bir ışık kullanmaya özen gösterin.

13.Zihninizi dinlendirin
İyi bir uyku için zihninizin rahatlamış olması önemli. Bunun için dinlendirici bir şeyler okuyabilir, meditasyon yapabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Ilık bir banyo da oldukça işe yarar.

14.Sigaradan kaçının
Tıpkı kafein gibi uyarıcı olan sigarayı azaltmanızda fayda var. Yatmadan önce içilen sigara sizi biraz olsun gevşetse de bir süre sonra uykunuzun kaçmasına neden olur. Sigarayı bırakamıyorsanız, en azından yatmadan birkaç saat önce içmeye özen gösterin.

15.Evcil hayvanlarınızı yataktan uzak tutun
Evinizde beslediğiniz bir hayvan varsa, uyku vaktiniz geldiğinde onun yataktan uzak bir yerde olduğundan emin olun. Kedi veya köpeğin yatakta hareket halinde olması uykunuzu bölebilir. Ayrıca dökülen tüyleri alerji yapabilir veya kaşındırarak uykunuzu kaçırabilir.

Sağlıklı yaşam için düzenli ve iyi uyumayı, kendinize bakmayı ihmal etmeyin.