İştah kesen 6 yiyecek

elma-2

Genelde fiziksel görüntünüzü değiştirmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için yaptığınız diyetler sırasında kendinizi dizginleme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız iştah kesen etkili 6 yiyecek ile diyetlerinizi desteklemeniz faydanıza olacaktır. Bu yiyecekleri diyet listelerinize ekleyerek kendinize bir program hazırlamanız daha kolay kilo vermenize olanak sağlayacaktır. Bunlar tok kalmanıza olanak sağlamakla beraber vitamin, mineral, protein ve yağ gibi ihtiyaçlarınızı karşılaması bakımından oldukça faydalıdır.

Elma: İçerisinde lif ve pektin adlı bir madde bulunan elma iştahı bastırması bakımından oldukça etkilidir. Öğünler arasında tüketildiği zaman tokluk hissinizin daha uzun sürmesine olanak sağlayacak ve midenizin kazınmasını önleyecektir. Kanda bulunan glikozu da düzenleyen elma fiziksel aktivitelerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan enerjiyi de verecektir.

Salatalar: Tüm diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salatalar, özellikle yeşil yapraklı sebzelerle hazırlandığında oldukça etkili olacaktır. Yeşil yapraklı sebzelerin de lif bakımından zengin olması çok az kalori alarak daha uzun süre tok kalmanıza olanak sağlayacaktır. Vitamin ve mineral ihtiyacınızı da karşılayacağından oldukça iyi bir aperatif olacaktır.

Yulaf ezmesi: Yavaş sindirilebilen bir karbonhidrat olarak yulaf ezmesi sizi uzun süre tok tutacak ve açlık hissinin daha uzun sürede dönmesini sağlayacaktır. Mideniz kazındığı zaman bir kase yulaf ezmesi tüketmeniz sayesinde ana öğünlerinizde daha az yiyebilmeniz mümkün olacaktır.

Yeşil çay: Çok acıkmış olmanıza rağmen diyet listenizdeki öğüne henüz zaman varsa bir bardak yeşil çay içmeniz iştahınızı bastırmanızı sağlayacaktır. Acıkmanıza neden olan hormonların salınmasını azaltacağından daha az yemek yemeyi istemenize olanak sağlayacaktır.
Acı biber: İştahı bastırmak için direk bir etkisi bulunmuyor olsa da acı biberli yiyecekler yemek esnasında daha az ve yavaş yemek yemenize olanak sağlar. Ayrıca bol su içmenize de yol açacağından iştahınızı azalttığını da söyleyebiliriz.

Yağ: Her ne kadar diyetler sırasında yağdan uzak durmanız gerektiği söyleniyor olsa da işlenmiş yağlar dışında kalan ve kendi bünyesinde yağ barındıran yiyecekler tüketmeniz günlük yağ ihtiyacınızı karşılamanıza olanak sağlayacaktır. Açlık hissettiğinizde 4-5 adet zeytin ya da bir avuç ay çekirdeği tüketmek bu konuda size destek olacaktır.