İnce bir bel için yanına yaklaşmamanız gereken 5 yiyecek

patates-kizartmasi

Her kadının ortak arzusu ince ve kusursuz bir bele sahip olmaktır. Her kişinin hayalindeki ince bel kavramı farklı olabilir. Bu, kişinin vücut yapısı, boyu ve göğsünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.

Her kadının vücut yapısı ayrı olmakla birlikte, bacak ve gövde boyuna göre bel oyuntuları da farklıdır. Bazı vücut tiplerinde çok ince bel hoş durmayabilir. Ancak bel ve karın bölgesindeki yağlar hem sağlık hem de estetik bakımından önemlidir. İnce bir bele sahip olmak istiyorsanız, bel çevrenizin yağlanmasına engel olmalısınız. Bunun için bazı yiyecekleri tüketmemenizde fayda var. İşte yağlı bir bel bölgesiyle vedalaşmak için uzak durmanız gereken yiyecekler;

1.Cipsler

İnce bele sahip olmak için uzak durmanız gereken yiyeceklerin başında cipsler geliyor. Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, doymuş yağlardan oluşan cipsler bel bölgesinde yağ depolanmasına neden oluyor.

Ayrıca fazla tuzlu olmaları sebebiyle vücutta şişkinliğe yol açabiliyorlar. Ne kadar cips yerseniz yiyin doyma hissi yaşatmaması gibi bir durum da söz konusu. Aralıksız yenilen bir iki paket cips vücudunuza binlerce yağ ve kalori olarak geri dönüyor. Eğer ince bir bele kavuşmak istiyorsanız, cips yemeyi bırakmalısınız.

2.Gazlı içecekler

Bel bölgenizi inceltmeye karar verdiyseniz, gazlı içeceklere elveda demelisiniz.  Gazlı ve şekerli içecekler vücuttan kolay atılamayacak kalori alımına neden oluyor. Sıvı kalori olarak nitelendirilen bu içecekler vücutta yağ birikimine yol açıyor. Bel ve karın bölgenizde yağ oluşumunu önlemek için gazlı ve şekerli içecekleri öğününüze dahil etmemelisiniz.

Bazı kişiler şekerli olanların yerine gazlı diyet içecekleri tercih ediyor. Ancak bunların da onlardan aşağı kalır yanı yok. Gazlı diyet içecekler de bel bölgesinde yağlanmaya sebep olabiliyor. Hatta diyet içecek içenlerin bel bölgesinde daha fazla yağlanma görüldüğünü söylemek mümkün. Neden diyecek olursanız;  diyet içecek içenler kalori bakımından rahatladıklarını düşünerek yemeğe daha fazla yükleniyor. Bu da yağlanma problemini doğuruyor.

3.Patates kızartması

Yağlanmayı arttıran besinlerden biri de patates kızartması. Son derece yağlı bir yiyecek olan patates kızartması fazla yenildiğinde vücutta yağ depolanmasına yol açıyor. Araştırmalara göre düzenli patates kızartması tüketen insanların yılda en az 1.5 kilo aldıkları kanıtlanmış. Hatta bu rakam zaman zaman 7 kiloya kadar çıkabiliyor.

4.Pizza

Kalabalık arkadaş toplantılarının bir numaralı lezzetlerinden biri olan pizza, içeriğindeki yüksek oranda doymuş yağlar bakımından karın ve bel bölgesinde yağlanmaya neden oluyor. Üzerindeki fazla yağlı ve lezzetli malzemeler ise insanın yedikçe yiyesini getiriyor. Eğer bel bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız, bir an önce pizza ile vedalaşın.

5.Antrikot

Biftek yemenin sağlığa yararlı olduğu konusunda hem fikiriz. Ancak söz konusu antrikot olunca durum değişebiliyor. Araştırmalara göre etin en yağlı kısımlarından birine sahip antrikot vücutta yağlanmaya yol açıyor. Antrikotu seviyor olabilirsiniz, ancak sağlığınızı ve fiziğinizi düşünerek nadir tüketmenizde fayda var.