Huzur arayanların vazgeçilmez adresi: Cunda Adası

cunda-adasiCunda, şimdiki ismiyle Alibey Adası huzur arayanların ilk adreslerinden biri. Özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören Cunda Adası Ayvalık’ın karşısında bulunan ve kendinizi şımartarak keyif yapabileceğiniz harika bir yer. Ege’nin cennet köşelerinden biri olan Cunda’ya yılın dilediğiniz her mevsimi gidebilirsiniz, özellikle Eylül ayı huzur arayanlar için ideal bir aydır.

Tekneyle gezmeyi sevenlerdenseniz günlük tekne gezileri ile civar adalara ve adanın karadan ulaşılması zor bölgelerine bile gidebilir, deniz keyfi yapabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin kendini kaybedeceği bir yer olan Cunda’nın sokaklarında yürüyüş yaparken harika kareler yakalayabilir, tarihi Rum evlerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ada’ya ulaşım oldukça kolay

İstanbul ve Ankara’dan gelecekler çeşitli havayolları vasıtasıyla Edremit-Koca Seyit Havalimanı’na ulaşabilir. Havalimanı Ayvalık’a 40 dakikalık uzaklıktadır. Ayvalık’tan dolmuşlar vasıtası ile adaya ulaşım sağlanabilir. Otobüs seferleri ile de Ayvalık’a giderek buradan adaya geçebilirsiniz. Kendi aracınızla da gidebileceğiniz Cunda Adası’nın anakaraya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanır.

Yoğun dönemde otel rezervasyonunu erken yapmakta fayda var

Cunda otellerinin tamamı butik otel, apart otel ve pansiyon şeklindedir. Oda-kahvaltı şeklinde kalınabilen otellerin çoğunda sahipleri tarafından hizmet veriliyor. Bu oteller daha çok adanın merkezinde yoğunlaşmıştır. Merkezde yer alan bir Cunda otelinde konaklamanın faydası restoranlara ve limana çok yakın mesafede olması ve buralara yürüyüş yaparak ulaşabilmenizdir. Bir kısım otel de Cunda’ya Ayvalık’tan gelirken geçilen köprüden hemen sonra ikiye ayrılan yol üzerinde yer alır. Bu otelleri tercih ederseniz kendi aracınız yoksa dolmuş ya da taksilerle rahatça merkeze ulaşabilirsiniz. Mayıs ayından itibaren dolmaya başlayan otellerin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında doluluğu en yüksek seviyeye çıktığı için erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.cunda-sahil-yolu

Cunda’da kahvaltıya ve akşam sofralarına doyamazsınız

Cunda’da konaklayanlar, sahildeki akşam sofralarının keyfine ve balıkçı lokantalarında balık ve deniz mahsullerinin, yöreye özgü meze ve zeytinyağlıların tadına doyamaz. Birbirinden şirin restoranlarda Ege’nin en taze ve lezzetli deniz ürünlerini tadabilir, rakı ve balık eşliğinde keyifli ve uzun bir yemek yiyebilirsiniz. Ege mezelerinden olan kabak çiçeği dolması, deniz börülcesi, semizotu yoğurtlaması masanızı süsleyecek muhteşem mezelerdir. Deniz seyrederken yemek keyfi yapmak istiyorsanız deniz kenarında bir masa kapmanız için erken gitmenizde ya da rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ayvalık’ta tutulan papalina balığını yemeden Cunda’dan kesinlikle dönmeyin.

Ahtapot salatası, balık köftesi, fava, zeytinyağlı iç bakla, karides salatası, şarap soslu Akivades, Radika salatası, sirkem otu salatası, sirkeli kalamar, uskumru dolması, soğanlı sübye, kalamar yahni, güveçte fener balığı, damla sakızlı ahtapot yöreye ait tadabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Cunda’nın kahvaltıları da ayrı bir keyif katar insana. Kahvaltı genelde zeytin, zeytinyağı, çeşitli otlar ve birçok çeşitteki peynirlerden oluşur. Cunda’ya gelip de yapmadan dönmemiz gerekenlerden biri de Cunda’nın simgelerinden biri olan Taş Kahve’de kahve keyfi yapmaktır. cunda

Cunda’nın masmavi denizine doyamazsınız

Cunda’da denize girmek için en ideal yerlerden biri olan Cennet Ada Koyu ve Pateriça’nın Bıyıklı plajı mutlaka görmeniz gereken yerlerdir. Günlük tekne gezilerine katılırsanız civar adaları da keşfederek denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ortunç plajı beach club tarzı sevenlerin gidebilecekleri bir yer. Midilli Adası’na günü birlik seferler de oldukça ilgi çeker. Cunda’nın eşsiz manzarasını ve denizi Cunda Adası Aşıklar Tepesi’nden seyretmeden dönmeyin.

Ortunç-Club

Tarih meraklıların gezebileceği yerler

Cunda’da nereleri gezebilirim derseniz Rum Ortodoks halkından kalma birçok kilise ve manastır mevcuttur. Tarih meraklılarının Cunda’da bulunan ve mutlaka gezmenizi önerdiğimiz tarihi yapılar Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası Kız Okulu, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi ve Cunda Adası Despot Evi’dir.

Cunda’nın en eski ve görkemli binalarından biri olan Cunda Adası Despot Evi, Rumlar tarafından inşa edilmiş. Cunda’nın sembollerinden biri olan Taksiyarhis Kilisesi 1873’te inşa edilmiş. Dünya’nın en büyük çanı olduğu söylenen ve bu kilisede bulunan çan şu anda Bergama Müzesi’nde saklanıyor. Adanın en eski kilisesi olan Agia Triyada Kilisesi gezmenizi önerdiğimiz tarihi yapılardan biri. 1800’lü yılların sonunda inşa edilen ve uzun yıllar eğitim yapılan Cunda Adası Kız Okulu günümüzde kültür merkezi olarak ziyarete açık. Görebileceğiniz yapılardan biri olan Cunda Ayışığı Manastırı Pateriça Koyu’nda yer alır. Cunda Ayos Yannis Kilisesi Aşıklar Tepesi’nde bulur ve adanın hemen girişinde yer alır. İlyas Peygamber Manastırı köprünün Ada’ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafındadır. Ayos Apostolos Manastırı, Koruyan Meryem Manastırı, Güvercin Adası Manastırı gezebileceğiniz manastırlar.

Zeytin ve zeytinyağı almadan dönmeyin

Ada merkezinde bulunan mağazalardan, gümüşçülerden ve takıcılardan kendinize ve sevdiklerinize takılar, Cunda hatırası olacak hediyeler alabilirsiniz. Zeytini ve zeytinyağı ile meşhur yöreden eviniz için zeytin ve zeytinyağı ve dibek kahvesi alabilirsiniz.