Hesaplı alışveriş nasıl yapılır?

Para kazanmak zor, kazanılan parayı etkili ve verimli şekilde harcamak daha bir zor., ihtiyaçlarımız olmayan veya yeterince fiyat araştırması yapmadan aldığımız ürünler, sonradan durup düşünüce canımızı sıkabilmektedir.

Hesaplı alışveriş nasıl yapılır?

Öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan netleştirin. Herhangi bir ürün, örneğin, %50 indirime girmiş olsa bile bu ürünü alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100’nü sokağa atmış olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bundan dolayı daha önce almayı planlamadığınız bir şeyle alışverişte karşılaştığınızda kendinize gerçek anlamda buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız muhakeme yapmalısınız.

Her yerde gördüğümüz peşin fiyatına birçok taksit kampanyaların cazibesine kapılmayın. Ekonomi de paranın bir zaman değeri vardır ve buna faiz denir. Bu tip kampanyaların çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler de göz yanıltması sağlanmaktadır. Özellikle alış merkezlerinden ya da büyük mağazalardan alışveriş yapmıyorsanız nakit alın ve pazarlık payınız olsun.

Alışveriş yapmak için spot mağazaları ve fabrika satış mağazalarını tercih edebilir ve burada ki indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde özellikle beyaz eşyalarda, mobilyalarda, aksesuarlarda ev tekstil ürünlerinde hatta giyim alışverişlerinizde bile ciddi fiyat avantajları sağlayabilirsiniz.  Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle internetten alışveriş, size en rekabetçi fiyatı sunabilmektedir. Aradığınız birçok üründe, en uygun fiyatlara sahip olanına internetten ulaşabileceğinizi unutmayın. Alışveriş sitelerinde özellikle kira, dükkân masrafı olmadığı için en uygun fiyatı verme konusunda ilk sıralardadırlar. Tasarruf yapma yöntemleri düşünüldüğünde internetten alışveriş, iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reklamların ve algı yönetiminin etkileyiciliğinden ziyade ihtiyaçlarınızın ne olduğuna kulak verin ve bu doğrultuda alışveriş yapın. Yeni çıkan bir üründen haberdar olabilmemiz için reklamlar oldukça önemli ancak bazı reklamların, sizi farklı yönlendirmeye çalıştığı ve sürekli alma algısı yarattığı da yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı tüketim kararlarınızı alırken reklam kampanyalarından çok ihtiyaçlarınız olan ürünlerle ilgili tüketici görüşlerini göz önünde bulundurmanızda fayda var.  Ayrıca almayı düşündüğünüz ürünü objektif bir bakış açısıyla değerlendirmelisiniz. Ekonomik alışveriş yapmak için bilinçli tüketici olmak ve sorgulayıcı tüketici olmak önemli.

Kaliteli ürünler tercih edin ve kalitenin bir bedeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hesaplı alışveriş için neler yapılabilir, diye düşünüldüğünüzde ucuz ürün akla gelmemelidir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı ürünler yerine ondan daha ucuz olan daha kalitesiz daha kısa sürede deforme olacak ve kullanırken hoşlanmayacağınız bir ürünü sadece hesaplı diye almak daha sonra yeniden benzer bir ürünü almaya davetiye çıkarır.

Ancak her “kaliteli olan pahalıdır “mutlaka almalısınız anlamı da buradan çıkmamalı. Benzer kalite olan benzer ürünlerin, aynı firma tarafından piyasaya sürüldüğünü hemen hemen herkes biliyor. Bu durumun temel nedeni, farklı alım gücüne sahip olan tüketicilerin hepsine farklı fiyatlar üzerinden ürünlerini satmak tır. Kaliteli olan ürünler pahalıdır, önyargısı toplumda oldukça yaygındır ve üretici firmalar da bu durumundan faydalanmaktadırlar.

Başka bir hesaplı alışveriş yolu da teknolojik ürünlerde. Özellikle yeni çıkan ürünleri, son teknoloji ürünlerini almakta çok fazla acele etmeyin. Teknolojik ürünlerde son çıkan ürünlerin genelde birkaç ay içinde fiyatlarının ucuzlamaya başlayacak olmasıdır. Üretici firmaların stratejileri olan ve son teknoloji ürünlerini önce yüksek fiyat vermeye ve hemen sahip olmaya razı tüketicilere satmak ve sonra fiyatları yavaş yavaş düşürerek pazardaki diğer müşterilere de bu ürünlerin satışını sağlamak şeklindedir. Bu nedenle yeni çıkan teknolojik bir ürünü almadan önce fiyatın daha makul seviyelerde seyretmesini beklemeniz hesaplı alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.

Marka bağımlılığınız varsa kurtulun.  Pazarlamada sadece marka değerlerinin kullanımı oldukça yanlış.  Tüketici ve üreticinin uzun yıllara dayanan ve karşılıklı güvenle meydana getirdikleri bir markayı, mesela basit ve ucuz bir ürünün üstüne iliştirerek o ürünün değerini kat kat arttırmak, şeklinde tanımlamak mümkün. Bu anlamda tanınmış bir marka, üretici firma kadar tüketicinin de aynı oranda malı sayılmalı ve onun aleyhine kullanılmamalıdır. Üretici firmalar, maalesef bu hatayı yapabiliyorlar. Örneğin gerçekten 200TL değerinde elbiseler üreterek bir marka haline gelen firma, zamanla sıradan bir elbiseye markasını vererek onu 200TL’lik hale getiriyor. Bundan dolayı kaliteyi marka değerinden bağımsız olarak düşünmeli ve objektif bir gözle değerlendirmeniz, bilinçli bir tüketici olmak ve hesaplı alış veriş yapmakta ilk adımınız olacaktır.