Her annenin çocuğuna söylemesi gereken 10 cümle

anne-cocuk

1. Seninle bu deneyimi paylaşmaktan çok keyif aldım.
Beraber yaptığınız bir aktivite sonrası keyifli vakit geçirdiğinizi söylemeniz onu çok mutlu edecektir.

2. Bu konudaki çabanı çok beğendim.
Çocuklarımızın her an her şeyi kusursuz yapması mümkün değil. Her yaptıklarını övüp harika oldu demek hatalarını, eksiklerini görmelerine engel olacaktır. Çizdiği sıradan bir resmi sanat eseriymiş gibi bulutların üzerine çıkarmak yerine resme olan ilgisini, çabasını takdir etmek onu daha motive edecektir.

3. Seni dinlemeye hazırım.
Çocuğumuza yapacağımız en büyük yanlışlardan biri de başka bir işle uğraşırken onu dinliyormuş gibi yapmak. Çocuğumuzun bize anlatmak istediği bir şey olduğunda, işimizi bitirip tamamen onunla ilgilendiğimizi hissettirerek dinlemeliyiz. Böylece çocuğumuz kendisine değer verildiğini ve bir birey olduğunu hissedecek.

4. “Teşekkür ederim” ve “lütfen”
Bu iki kelimeyi gerek özel hayatımızda gerek çocuğumuzla olan ilişkilerimizde sıklıkla kullanmalıyız. Bu iki altın sözü çocuğumuzdan esirgememeli ve onların da başkalarıyla olan ilişkilerinde bu sözü kullanmalarını aşılamalıyız.

5. Bugün neler oldu biliyor musun?
Bugün neler yaptın, günün nasıl geçti diye sormak çocuğunuza sorgulandığını hissettirebilir. Bunun yerine o gün kendi yaşadıklarımızdan iyi, kötü, eğlenceli veya üzücü bir olayı anlatarak onun da kendi günüyle ilgili bir şeyler paylaşmasına zemin hazırlayabiliriz.

6. Hangisini tercih edersin?
Çocuklarımıza kendi istediklerimizi kabul ettirmek yerine onların fikrini almaya başvurmalıyız.Kendi kararlarını verebilme özgürlüğünü hissettiklerinde inatlaşmayı bırakıp sakinleşirler.Çocuğumuzu ilgilendiren birçok konuda tercihi onlara bırakarak daha mutlu ve huzurlu olmalarını sağlayabiliriz.Bu durum kendilerine olan güvenlerini de arttıracaktır. Yemek, giysi, gezme, oyun gibi konularda çocuğunuzun yaşına ve zevkine uygun birkaç seçenek sunabiliriz.

7. Seninle gurur duyuyorum.
Çocuğunuz gün içinde gurur duyulacak bir şey mutlaka yapmıştır. Okulda yaptığı örnek bir davranış olsun, sizin sözünüzü dinlemek olsun ufak bir olumlu tepki bile yeter. Ona her fırsatta onunla gurur duyduğumuzu hatırlatalım.

8. “Bana yardım eder misin?” “Teşekkür ederim, işimi kolaylaştırdın.”
Gün içinde çocuğumuzun yardımına ihtiyaç duyabiliriz. Gerek ev işinde gerek dışarda bize küçük yardımları dokunabilir. Evde tek başına yapamadığımız bir iş, cep telefonumuzla ilgili halledemediğimiz bir sorun vb. konularda desteğini aldığımızda ona teşekkür etmekten çekinmeyelim. Böylece kendini daha iyi ve işe yarar hissetmesini sağlar, aynı zamanda kendine olan güvenini arttırabiliriz.

9. Bu konuda senin için yapabileceğim bir şey var mı? Yardım edebilir miyim?
Çocuğumuz bir sıkıntıyla karşılaştığında veya yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzde ona yanında olduğumuzu hissettirelim. Yapması gereken işi tamamen üstlenmek yerine zorlandığı noktalarda destek olup sorunu çözmesine yardım etmemiz gerek.

10. Seni anlıyorum/ anlamaya çalışıyorum.
Çocuklarımızın isteklerini, endişelerini dinleyerek onların neler hissettiğini anlamaya çalışmalı ve bunu onlara içten bir şekilde aktarmalıyız. Neden yaptın, neden ettin diye kızmak yerine, onun derdini anlayıp empati kurarak yaklaşmalıyız. Arkadaşının bu davranışı seni çok üzdü, sinirlendin, haksızlığa uğradığını düşünüyorsun gibi hissettiği duyguları dile getirerek “seni anlıyorum” mesajını vermemiz aramızdaki bağı güçlendirecektir.

Tüm bunlara ek olarak onu her zaman sevdiğimizi ve her koşulda yanında olacağımızı söylemeyi ihmal etmeyelim. Ne de olsa onlar hayatımızın en değerli parçası.