Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları

gozluk

Yaz ayları geldiğinde güneş gözlüğü kullanımı da şüphesiz ki artıyor. Ancak eskiden olduğu gibi güneş gözlükleri artık sadece ilkbahar ve yaz aylarında kullanılmıyor. Soğuk kış günlerinde, yoğun kar yağışları olduğunda da kış gözlükleri en özel aksesuarlar arasında yerini almakta. Güneşin yoğun ışınlarından ve karın mükemmel beyazlığından gözlerimizi güneş gözlükleri koruyor. Hal böyle olunca da kadın erkek fark etmeksizin güneş gözlüklerine dört mevsim ihtiyaç duyuyoruz.

Güneş gözlüğü seçerken görsellikten çok işin sağlık kısmına dikkat etmek gerekiyor. Yüz yapısına en uygun modelleri kullanmak göz sağlığı açısından da faydalı. Sadece moda olduğu için bazı püf noktalarına dikkat etmeden aldığımız güneş gözlükleri uzun vadede sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü seçerken herkesin bilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmakta. Bu bilgiler doğrultusunda en beğendiğiniz modeli almak en doğru seçim oluyor. İşte güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar;

  • Dünya markalarının birbirinden şık ürettiği güneş gözlüklerine sahip olmak o kadar da kolay değil. Ve bu modelleri kullanarak, birebir aynı modeli üreten kişiler var. Aynı görünüme sahip ancak camı kalitesiz olan güneş gözlükleri göz sağlığı açısından son derece sakıncalı. Aldığınız gözlüğün orijinal olduğunu anlamak ve hataya düşmemek için gözlüklerinizi mutlaka bilinen mağazalardan alın. Aldığınız her orijinal gözlükte size garanti belgesi verilecektir.  Sadece modelini beğendiniz diye taklit gözlük almaktan kaçının.

gunes-gozlugu-2

  • Güneş gözlüklerini seçerken hangi mevsim kullanacağınız oldukça önemli. Kış gözlükleri çok açık renkli camlardan oluşurken, yazın kullanılan gözlükler koyu renkli camlardan oluşur. Bir gözlüğü hem kışın hem de yazın kullanamazsınız.
  • Eğer gözleriniz açık renk ise unutmayın ki diğer gözlere oranla çok daha hassastırlar. Bu nedenle yoğunlukla koyu renkli camlar kullanarak güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir.
  • Geniş camlı gözlük modelleri her zaman tercih edilmesi gereken modellerdir. Yüzünüzden taşmayacak şekilde, yanlara kadar kaplayan güneş gözlükleri güneş ışınlarına geçit vermeyerek koruma işlevini en üst düzeyde yapacaktır.

gunes-gozlugu-3

  • Seçtiğiniz güneş gözlüklerinde cam kalitesi çok önemlidir. Kaliteli ve sertifikalı camlar gözlerinize hiçbir zarar vermeyecektir. Ve seçtiğiniz camların tek renk olması bilmeniz gereken bir diğer püf noktadır.