Gülmek için 6 sağlam neden

gulmek

Hayatta en çok istediğimiz şeylerden biri mutlu olmak. Zorlu yaşam koşulları, stresli iş hayatı, ev, çoluk çocuk derken her şeyin üzerimize geldiğini ve yorulduğumuzu hissedebiliyoruz. Böyle anlarda yaşama sevincimizi bir an olsun kaybedip mutsuzluğa sürüklenebiliyoruz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey her şeyi bir anda unutup içten gülümsemek. Gülümsemenin hayatınıza olumlu bir değer katacağı bir gerçek. Hayata pozitif bakan insanların sık sık gülümsemesi de bunu kanıtlar nitelikte.

Konu güzellik, moda, dekorasyon veya sağlık olsun, hepsi hayatınıza mutluluk katan şeyler. Hayatta mutlu olmanın en büyük göstergesi de gülümsemek.

gulmek-1

Bazen kendimizi ne kadar kötü hissedersek edelim gülmek için pek çok nedenimiz var. Uzman Psikolog Işıl Yıldız’a göre gülmeyi önemli kılan 6 şey;

Pozitif enerji yayar

Gülünce ağız kenarlarınız açılıp yanaklarınız yukarı kalkar ve göz kenarlarınız hafif kırışır. Bu ifadeyle karşınızdakine kendinizi ne kadar mutlu hissettiğinizi gösterir ve pozitif enerji yayarsınız.

Ayrıca dünya çapında aynı anlama geldiği için uluslararası bir iletişim aracı olma özelliği taşır.

Sağlığınızı ve hayatınızı olumlu yönde etkiler

Gülümseme ve kahkaha atmak sağlıklı ve mutlu bir hayatın anahtarıdır. Çoğu zaman mutlu olduğumuz için gülümsüyor olsak da bazen tersi olabilir. Yani mutlu olmadığımız halde gülümseyebiliriz. Gülümseyerek mutlu hissetmeye çalışırız. Araştırmalara göre gülümsemenin sağlık açısından oldukça yararlı olduğu gözleniyor. Özellikle ağır hastalıklarda stresten, üzüntüden uzak durun sözü boşa değil yani. Sadece sağlık için değil hayata daha güzel ve olumlu bakmak için de bol bol gülümsemeyi ihmal etmeyin.

Mutluluğunuz artar

Gülerken yüz kaslarımızın hareketleri beyinde bazı kimyasalların salınımını tetikler. Gülünce mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılanır. İster içten, ister yapmacık bir gülümseme olsun beyin ayrım yapmadan mutluluk hormonunu devreye sokarak kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar.

Sahte bir gülücük anlaşılabilir

Gülümsemek genelde içten gelen bir harekettir. Komik ve neşeli bir olayda, sevdiklerinizin size yaptığı bir sürpriz sonrası veya sizi mutlu eden herhangi bir durumda samimiyetle gülebilirsiniz. Ancak bazen içimizden gelmediği halde gülümseyebiliriz. Bu durum karşınızdaki kişi tarafından rahatça anlaşılabilir. Sahte bir gülücükte sadece ağız şekli değişir, gözlerde o heyecan ve neşe olmaz.

Hastalıklara karşı direncinizi arttırır

Gülmenin sağlığa yararlı olduğundan bahsetmiştik. Gülmek stresten arınmanıza yardımcı olduğu gibi, doğal bir ağrı kesici işlevi görür. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

Güldükçe çevrenize de neşe saçarsınız

Gülümsemek ve kahkaha atmak sosyal yaşantınızda da olumlu bir etkiye sahip. Gülümseyen birinin daha cana yakın olduğu düşünülür. İnsanlarla iletişiminizde gülümsüyor olmanız size artı bir değer katacaktır. Ayrıca siz gülümsedikçe karşınızdakine de gülümsemeye başlar ve keyifli bir uyum yakalanır. Hayata pozitif bakan ve gülümseyen insan bulunduğu ortama da olumlu bir enerji verir.

Eğer sizde mutlu ve keyifli bir yaşam sürmeyi istiyorsanız, hayatınızdan gülümsemeyi eksik etmeyin.