Göğüslerin sarkmasına neden olabilecek 6 alışkanlık

gogus
Göğüs derisinin esnekliğini yitirmesi ve sarkması derinin altında bulunan kolajenin bozulmasından kaynaklanıyor.

UCLA’da yapılan bir araştırmaya göre ise göğüs dokusunun vücuttaki diğer dokulara göre 2-3 yaş daha fazla yaşlandığı söylemek mümkün.

Genetik yapı, doğum ve emzirme biçiminin yanı sıra göğüslerin sarkmasına neden olan, fark etmeden yaptığımız pek çok hata var. İşte göğüslerin sarkmasına yol açan 6 alışkanlık;

1.Ani kilo verip alma

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için yaptığınız sağlıksız diyetler kısa sürede aşırı kilo verip almanıza yol açarak göğüslerinizin sarkmasına neden oluyor. Ani kilo alıp vermelerde cildiniz doğal gerginliğini yitirdiği gibi elastikiyetini kaybediyor.  Bu durumda genelde yağdan oluşan göğüsler de olumsuz etkileniyor.

2.Sigara içmek

Sigaranın sağlığa ve cildimize pek çok zararı var. Bunlar arasında göğüsleri unutmak olmaz. İster az ister fazla olsun sigara içtiğinizde kan akışının yavaşlaması cildi olumsuz yönde etkiliyor. Böylece ciltte yaşlanma ve sarkmalar belirebiliyor.

3- Yanlış sütyen kullanımı

Sarkmaların oluşmasında doğru sütyen kullanmamanın etkisi var. Göğüslerin sütyen tarafından desteklenmemesi sonucu sarkmalar görülebiliyor.

Yanlış sütyen bedeni seçimi, göğüsleri tam toparlamayan ve desteksiz sütyen kullanımı göğüslerde sarkmalara neden olabiliyor. Göğüslerin dik ve sağlıklı görünmesi için destekli sutyen kullanmakta fayda var.

4- Güneşten korunmamak

Güneşin zararlı ışınları cildinizin erken yaşta kırışmasının yanı sıra, göğüslerin sarkmasına neden oluyor. Güneş ışınlarına maruz kalan cildin zarar görmesi ve kolajende oluşan değişiklikler göğüsleri olumsuz yönde etkiliyor.

5- Bazı antrenmanlar

Bu konudaki araştırmalar henüz yeterli bir seviyede değil. Ancak bazı uzmanlar koşmanın veya ileri-geri şeklinde yapılan bazı egzersizlerin göğüsteki kolajene zarar verdiğini öne sürüyor.

6- Yeterince su içmemek

Su içmenin cilde pek çok yararı olduğunu biliyoruz. Peki ya yeterince su içmemek? Yeteri kadar su tüketmemek cildin gerginliğini kaybetmesine ve yaşlanmasına yol açarak göğüslerinizin sarkmasına sebep olabiliyor.