Ertesi gün hapı hakkında doğru bilinen 6 yanlış

 

dogum-kontrol-hapiHerkesin her konuda ufak tefek de olsa bir düşüncesi oluyor. Kimileri okuyup araştırarak, kimileri de kulaktan dolma bilgilerle hayatını şekillendiriyor. Sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ertesi gün hapı hakkında da duyduğunuz bilgiler vardır muhakkak. Ancak bunların hangisi doğru, hangisi yanlış, ertesi gün hapı gerçekten zararlı mı, yoksa kullanılabilecek bir ilaç mı tüm bunlara yanıt bulacağınız bilgileri sizler için derledik.

“Satın almak çok zor”
Bu hapı almanın öyle zor bir yanı yok. Hatta hapı almak için reçeteye bile gerek yok. Özellikle kadınlar bu tür alışverişlerde çekingen olabiliyorlar. Ancak bu hemen her kadının kullanabileceği birşey. Bu nedenle bu tür ilaçları alırken yüzünüz kızarmasın.

“İçtikten sonra kendinizi berbat hissediyorsunuz”
Kullandığınız çoğu ilacın yan etkileri bulunuyor. Ancak o yan etkileri mutlaka gerçekleşecek diye bir kaide yok. Ertesi gün hapı genelde hafif mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabiliyor. Bu da en fazla 2-3 gün kadar sürüyor.

“İlişkinin hemen ardından almazsanız, beklenen durumun önüne geçemeyebilirsiniz”
Adının ertesi gün hapı olması sizi bu düşünceye itiyor olabilir. Ancak hapı ilişkinin ertesi günü almayı unutursanız dert etmeyin. Araştırmalara göre ilacı ilişkiden sonraki dört gün içinde alma şansınız var.

“Hamile olanların çocuğuna zarar verebilir”
Hamile olanların bu ilacı kullanmaması gerektiği ve ilacın çocuğuna zarar verebileceği konusunda söylemler bulunuyor. Ancak bunun pek doğru olduğu söylenemez. Bu ilaç zaten döllenmiş olan yumurtaya zarar vermez. Gebeliği sonlandırmak için kullanmayı düşünüyorsanız, boşuna denemeyin.

“Kilolu kadınlarda fayda etmiyor”
Araştırmalar doğrultusunda bu konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamış. Yani kilolu kadınlar da rahatça kullanabilirler.

“Başka uyguladığınız bir korunma yöntemi yoksa kullanabilirsiniz.”
Bu bilgi de doğru değil. Hap dışında tercih edilebilecek bir diğer alternatif prezervatif. Ancak onların yırtılması durumunda korunma sağlanamıyor. Cinsel hayatınızda daha temkinli olmak ve herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya gelmek istemiyorsanız, her ilişki sonrasında ertesi günü hapı kullanmanızda fayda var.