Kalori yakmanın 8 keyifli yolu

 

bisiklet-kadin

Kilo vermek için veya mevcut kilonuzu muhafaza edebilmeniz için günlük kalori hesabı yapmalı ve takip etmelisiniz. İhtiyacınızın üzerinde kalori alıyorsanız bunları bazı egzersiz ve aktivitelerle yakmanız gerekir. Kalori yakımı belirli bir tablo içerisinde, herkes için standart rakamlar içeren bir durum değil.  Boyunuza, kilonuza, yaşınıza ve hatta o günkü ruhsal durumunuza göre yapacağınız aktivitelerde yaktığınız kaloriler değişiklik gösterebiliyor. Hızlı ve kolay yoldan kalori yakmak istiyorsanız, işte size yardımcı olacak 8 egzersiz. İçeriklerde verilen rakamlar en kötü ihtimal dahilinde yapılan değerlendirmelerdir. Sizde bu değerler çok daha yüksek de olabilir.

  1. Paten kaymak kalori yakmada bir numaralı egzersizlerin başında geliyor.  30 dakikada minimum 425 kalori yaktırdığını öğrenince insanın paten kayası geliyor. Paten kayarken vücudunuzun her noktası çalıştığı gibi  dizlerinize ve eklemlerinize çok yük binmediği için sizi fazla yormuyor. Ayrıca gövde kaslarınız dengenizi koruyabilmeniz için sürekli aktif halde oluyor.
  2. Bir diğer aktivite ise bisiklete binmek. Bisiklete binmenin 30 dakikada minimum 400 kalori yaktırdığını biliyor muydunuz? Hızınıza göre yaktığınız kalorinin değişeceğini de belirtelim. Bisiklete binmek aynı zamanda kalp sağlığı için de faydalı.
  3. Sağlımız için oldukça faydası olan koşu, kalori yakımında da etkili.  Koşu yapmak 30 dakikada size minimum 375 kalori yaktırır. Aynı tempoda devam edebilmeniz bu rakamı daha da yükseltecektir.
  4. Yüzme size 30 dakikada 340 kalori yaktırır. Bu size mükemmel bir vücut antrenmanı sağlar.
  5. İp atlama size 30 dakikada 340 kalori yaktırır. Daha fazla kalori yakabilmeniz için hızınızı ve stilinizi sık sık değiştirin.
  6. Tenis oynamak size 30 dakikada 300 kalori yaktırır. Kalori yakımını artırmak için aralıksız peş peşe atışlar yapmaya özen gösterin.
  7. Basketbol oynamak size 30 dakikada 280 kalori yaktırır. Bu rakama ulaşabilmeniz için hiç ara vermemeniz gerekmektedir.
  8. Dans etmek size 30 dakikada 240 kalori yaktırır. Bu şüphesiz ki en eğlenceli aktivitelerden biridir.

Günlük yapılan sıradan aktivitelere baktığımızda ve bir sıralama yaptığımızda ilk sırada merdiven çıkmak vardır ve size tenis oynamak kadar kalori yaktırır. Bunu bahçe işleri takip eder. Daha sonra sırası ile temizlik yapmak, mutfak işleri, ayakta iş yapmak, yürüyüş yapmak, duş almak, araba kullanmak gibi aktiviteler kalori yakımına katkı sağlamaktadır.