Doğal makyaj temizleme yöntemleri

zeytinyagi

Makyaj yapmak iyi güzel de, asıl önemli olan sonrasında cildinizi arındırıp iyice temizlemek. Piyasada makyaj temizleyici olarak pek çok ürün karşımıza çıkmakta. Ancak bunların çoğu kimyasal madde içerdiğinden cildiniz için çok da sağlıklı olduğu söylenemez. Hal böyleyken biz de  elinizdeki malzemelerle evde yapabileceğiniz doğal makyaj temizleyicilerini bir araya getirdik.

Zeytinyağı ile temizlik
Cilde oldukça faydası olan zeytinyağını makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa birkaç damla zeytinyağı damlatın ve yüzünüzü bunla temizleyin. Bu formül göz makyajının temizliğinde etkili olurken kirpiklerinizi de besleyecektir. Ayrıca zeytinyağının içeriğindeki doğal yağ asitleri cildi beslediği gibi kırışıkların azalmasına yardımcı olacaktır. Genelde saç bakımında tercih edilen zeytinyağının harika bir makyaj temizleyicisi olacağından şüpheniz olmasın. Zeytinyağı dışında badem yağını da tercih edebilirsiniz. Ancak özellikle kuru ciltlerde kullanmaya özen gösterin.

Bitkisel karışım
Yağlı bir cilde sahipseniz, kekik, badem ve kuşburnu ile harika bir makyaj temizleyicisi hazırlayabilirsiniz.5 damla badem yağı, 3 damla kuşburnu yağı, 1 damla kekik yağı ve 1 damla E vitamini ampulü bir kapta iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu formül ciltteki yağ oranını dengelediğinden yağlı ciltler için uygundur. Yağlı ciltlerde, yoğun nemlendirme sağlayan zeytinyağı veya badem yağını tek başına kullanmak doğru olmaz. Ancak bu karışımla cilt fazla yağından arınıp temiz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca içeriğindeki kuşburnu yağı sayesinde cildiniz korunacak ve kırışıklıklar ortadan kalkacaktır. Kuşburnu yağını tek başına makyaj öncesi de uygulayabilirsiniz. Böylece makyajınızın kalıcılığını arttırıp cildinize parlaklık kazandırabilirsiniz.

Salata ve süt ile arındırma
Severek yiyip içtiğiniz salatalık ve sütten makyaj temizleyicisi olacağı aklınıza gelir miydi? Emin olun çok da güzel oluyor. Bir adet salatalığı rendeleyip tencereye yarım litre süt koyun, ardından rendelediğiniz salatayı ekleyin. 10 dakikaya yakın kısık ateşte tutun. Ancak çok fazla kaynamamasına özen gösterin. Daha sonra bu karışımı iyice süzüp bir şişeye boşaltın. Pet şişe olmazsa daha iyi olur, mümkünse cam şişe tercih edin. Bu temizleyiciyi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kullanacağınız zaman çıkarıp pamuğa bir miktar dökerek yüzünüze sürebilirsiniz. En fazla 4-5 gün içinde tüketilmelidir, daha uzun süre kullanmamaya dikkat edin.