Derin Dondurucu Kullanım Önerileri

Beko-derin-dondurucu-1

Derin dondurucularda sakladığımız yiyecekler biz bayanların mutfakta oldukça işini kolaylaştırıyor. Gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayan derin dondurucular, sıcacık bir yemeği kısa sürede pişirebilme kolaylığı sunuyor. Ancak sağlıklı ve verimli bir sonuç almak istiyorsak derin dondurucuyu doğru kullanmamız gerekiyor. Bunun için de hangi yiyeceğin nasıl saklanması gerektiğini bilmemiz gerek. Sizin için yiyecek türlerine göre dondurma yöntemlerini bir araya getirdik.

Meyvelerin dondurulması
Bazı meyveler toplandıktan sonra da gelişme gösterebilir. Bu tip meyvelerin saklanma koşulları da farklıdır. Yalnızca olgunlaşmış meyveler dondurulmaya uygundur.

Gelişimini tamamlamamış meyveler oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Toplandıktan sonra olgunlaşması biten meyveler ise buzdolabında saklanmalıdır. Eğer aşırı olgunlaşmış bir meyveyse çürük yerlerini kesip biraz limon suyu dökerek püre halinde dondurabilirsiniz. Bu püre halinde donmuş meyveyi ham olarak yiyebileceğiniz gibi çözüldüğünde jöle, marmelat, turta yapımında kullanabilirsiniz.

Meyvelerin koku ve tatlarını korumak için onları şekerle dondurabilirsiniz. Meyveyi şekerle birlikte donduracaksanız plastik kabı, şekersiz donduracaksanız plastik torbaları tercih edebilirsiniz. Meyveyi dolduracağınız kapta mutlaka biraz olsun boş yer bırakın. Meyveler donunca genleşeceğinden boyutları daha da büyüyecektir.

Pişmiş yemeklerin dondurulması
Donduracağınız yemeğin az baharatlı olması önemlidir. Bazı baharatlar uzun süre saklandığında daha keskin bir tada sahip olur.

Dondurulacak yemekleri saklarken içerisinde kullanılan yağ önemli bir kriterdir. Margarin, zeytinyağı ve tereyağı ile yapılmış bir yemek dondurulmaya uygundur. Yer fıstığı ve domuz yağı kullanılarak yapılmış bir yemek ise dondurulması uygun görülmez.

Hamur işlerinin dondurulması

Henüz pişirilmemiş turta, kek, börek ve hamuru rahatlıkla dondurabilirsiniz. Bütün pastaları taze halde dondurmanız önerilir. Sıcakken koymanız daha etkili olabilir. Pastanızın üzerine serpiştireceğiniz jöle, marmelat ve meyveleri hamur çözüldükten sonra kullanmanız pasta ve keklerin yumuşamasını önleyecektir.

Hamuru folyodan ayırmak zor olacağından hamur işlerini dondururken alüminyum folyo kullanmamanız daha uygun olacaktır. Onun yerine saklama kaplarında dondurmanızı öneririz.

Süt ürünleri ve yumurtanın dondurulması

Süt ve sıvı yağların dondurulmaması gerekir. Tereyağı dondurucuda muhafaza edilebilirken, yumurtalar kabuklu halde dondurulmamaktadır. Sarısı ve beyazını birbirinden ayrı veya karışmış bir durumda dondurabilirsiniz. Dondurulan yumurtayı buzdolabının soğutucu bölümünde çözdürerek anında kullanmanız gerekir.

Bütün kalıp şeklinde olan peyniri, küçük parçalara ayırıp dondurarak küflenmemesini sağlayabilirsiniz. Donmuş peyniri daha sonra rendeleyerek börek yapımında kullanabilirsiniz.

Bu birbirinden pratik ve faydalı bilgiler ile meyve, süt ürünleri ve hamur işlerini daha doğru bir şekilde dondurabileceksiniz. Buzdolaplarının dondurucu bölümü size yetmiyorsa ayrı bir derin dondurucu alarak bu problemi çözebilirsiniz. Mutfağınızda şık bir görünüm yakalamak aynı zamanda güçlü bir dondurucuya sahip olmak istiyorsanız Ankastre soğutucular ve dondurucuları tercih edebilirsiniz. Özellikle hızlı dondurma fonksiyonuna sahip ankastre dondurucular oldukça işinizi görebilir.