Çocuklarda boy uzamasını hızlandıran 6 besin

ade1f57245e61afb54642719bf1Çocukların belli bir süreye kadar boyunun uzaması mümkün olabilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak bir süre sonra çocukların boyunun uzaması söz konusu olmayacaktır. Ancak bu süreye kadar çocuğun boyunun yeterince uzayabilmesi için özellikle beslenme ve egzersizlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuklarda boy uzamasını hızlandıran 6 besin sayesinde çocuğunuzun daha uzun boylu olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ancak sadece doğru beslenme ve iyi bir egzersizin uzun boylu olmak için yeterli olmayacağını da unutmamalısınız.

  • Balık: Balığın boy uzatma üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Hatta boy konusunda sorunları bulunan pek çok kişinin balık yağı hapları kullandığını görebilirsiniz.
  • Kalsiyum bakımından zengin besinler: Boy uzaması kemik gelişimi ile alakalı olduğu için kalsiyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesine özellikle dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde 2 su bardağı süt içilmesi ve özellikle bir bardağını gece yatmadan evvel çocuklarınıza içirmeniz faydalı olacaktır.
  • Brokoli: Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenip vücudun korunmasında başrol oynayan brokolinin çocuklarda boy uzamasına olumlu katıda bulunan besinler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Her ne kadar çocuklar tarafından pek sevilmiyorsa da belirli oranda tüketilmesi sayesinde çocuklarınızın boyunun uzamasına olumlu katkıda bulunacağını görebilirsiniz.
  • Kuru meyveler: İyi bir kalsiyum kaynağı olan kuru meyveler boy uzamasına katkıda bulunur. Ara öğün olarak tüketilebileceği gibi sütle birlikte tatlı ihtiyacını karşılayabilmek için de çocuklara yedirilebilir. Ancak çok fazla tüketilmemesine de dikkat edilmelidir. Çünkü kilo sorununa neden olabilecektir. Gün boyu 4-5 kuru kayısı, 1 avuç siyah kuru üzüm ya da 2 kuru incir yeterli olacaktır.
  • Susam: Kalsiyumun bol miktarda bulunduğu besinlerden biri olan susam yağ içeriği yüksek olması sebebi ile tehlike arz ediyor. Ancak çocuklara bazı günler ekmek yerine kahvaltıda simit vermek yardımcı olacaktır.
  • Soya fasulyesi: Söz konusu kalsiyum içeriği yüksek olan besinler olduğunda soya fasulyesi de çocukların boyunun daha uzun olmasına yardımcı olacak besinler arasında yer almaktadır. Ülkemizde salata olarak daha çok tüketilen bu besin zararsız olmasının ötesinde sağlıklı beslenme için de doğru bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.