Çocuğunuz televizyonun sesini fazla açıyorsa dikkat edin

Çocuk yetiştirmek ve büyütmek çok zor ve zahmetli bir durumdur. Çünkü her konuda kendini ifade edemeyen çocuklar bazen rahatsız olsalar bile, bunun bir rahatsızlık ya da hastalık olduğunu fark edemeyebilirler.

çocuk

Özellikle çocukluk döneminde görülen enfeksiyonların başında orta kulak iltihabı geliyor. Hem de hiç azımsanmayacak oranda yüksek seviyelerde. Kış aylarında sık görülen enfeksiyon rahatsızlıkları kulak iltihaplanmalarında da kendini gösteriyor. Orta kulak iltihabı tedavisine geç kalındığında işitme kaybına kadar varan sorunlara neden olabiliyor. Bu konuda çocuk gözlemlemeli özellikle televizyon sesini fazla açma, söylediğiniz şeyleri birkaç defa tekrarlama gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Çocuğunuz televizyonun sesini açıyorsa dikkat edin!

Orta kulak iltihabı hava ile dolu olan orta kulak boşluğunun virüsler ya da bakteriler tarafından enfekte edilmesi sonucu kulakta oluşan sıvının ortay acıkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda bu hastalığın sık görülme nedeni ise yetişkinlere göre östaki borusunun tam gelişmemiş olmasından kaynaklıdır. Üstelik çocuklarda 10 yaşına kadar da tam fonksiyonlu çalışmamaktadır. Bu hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş ve kulak ağrısıdır.

Bununla beraber işitme azlığı, kulakta akıntı, huzursuzluk, iştahsızlık solunum yolu enfeksiyonları gibi belirtilerde olmaktadır. Günümüzde  bu rahatsızlık için etkili antibiyotik kullanımı ile bu sorunlar daha önceki dönemlere göre çok nadir görülüyor olsa da tam  tanı, uzman hekim tarafından yapılan kulak-burun boğaz muayenesiyle konuluyor.

Hastalık tedavi edilmemesi halinde kulak arkasındaki kemikte erime olmakta iltihap birikmekte ve daha ilerleme gösterdiğinde beyin apsesi veya menenjit gibi komplikasyonlara yol açıyor.  Orta kulak iltihabı çeşitleri ise akut orta kulak iltihabı ki bu en sık görülenidir. Ağrı ve ateşle birlikte seyreder.   Efüzyonlu orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkar. Ve çocuklarda şikayet etmeden seyreden bir rahatsızlıktır. İşitme zorluklarına neden olur.  Kronik orta kulak iltihabı ise, Kulak enfeksiyonun uzun bir müddet sürmesi halinde kulak zarında delik ve iltihaplı akıntıya rastlanabilir.

Özellikle uzaktan söylediklerinizi çocuğunuz tekrar ettirme gereği duyuyorsa orta kulakta yaşanan nedenlere bağlı işitme kaybından kaynaklanıyor olabilir. Küçük çocuklarda daimi kulakla oynama durumu da varsa ilerlemiş orta kulak problemi oluşmuş olabilir.

Çocukluk çağında en sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan bu durum enfeksiyon sonucu kulakta negatif basınç oluşmasına yol açtığı gibi daha ilerlemesi sonucunda kulakta sıvı birikmesine de yol açabilmektedir. Biriken sıvı, adeta duvar gibi seslerin iç kulağa geçmesini engelliyor ve işitme kayıplarına neden oluyor. İşitmedeki azalma çocukta konuşmanın öğrenilmesinin gecikmesine ve zihinsel gelişimin daha yavaş olmasına neden oluyor. Bundan dolayı çocuğun okul başarısının düşmesine  kadar varan sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Çocuk ne kadar erken yaşta orta kulak problemi geçirirse ilerleyen zamanlarda tekrar bu hastalığı geçirme olasılığı yükseliyor. Özellikle geceleri yatmaya bağlı olarak ağrılar daha da şiddetlenebiliyor. Çocukların neredeyse %80 civarında görülüyor. 2 yaş altındaki bebeklerin %60’ında bu rahatsızlıkla karşılaşılıyor.  Çocuğunuz kreşe gidiyorsa ya da sigara dumanına maruz kalıyorsa orta kulak iltihabı görülme oranı da artıyor. Erkek çocuklarında kız çocuklarına göre daha sık rastlanıyor.

Anne sütü ile beslenmenin her şeye faydası olduğu gibi kulak enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Bebeklik dönemimde çocuklar beslenirken aşırı derecede yatık şekilde beslenmemesi gerektiği, kulak burun boğaz enfeksiyonları varsa çok geç kalınmadan hekime götürülmesi gerektiği ve çocukluk aşılarının tam olarak zamanında yapılması gerektiği belirtiliyor.