Çamaşır yıkama ve lekeleri gidermeye yönelik pratik bilgiler

Çamaşır yıkama, her bireyin sorumlu olduğu ev işlerinden biridir.  Günümüzde son derece gelişmiş ve donanımlı çamaşır makineleri sayesinde bu iş oldukça kolay bir hal alsa da, yanlış uygulamalarla çamaşırlara zarar verebilmek mümkün.

camasir-yikama

Çamaşırların yıkama sırasında zarar görmemesi için birtakım noktalara dikkat etmek önemli.

Giysilerinizdeki zorlu lekeleri gidermek, çamaşırlarınızı doğru bir şekilde yıkamak için size birkaç önerimiz var. Bu basit yöntemleri uygulayarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Lekeler için pratik öneriler

Gömleklerinizi ütülerken koltuk altları ve yakalarına az miktarda bebek pudrası serpin. Böylece gömleklerin bu bölümü daha az kirlenecektir.

Ruj lekesi:

Giyinirken dudağınızdaki ruj kıyafetinize bulaşabilir. Bu durumda telaşlanmaya gerek yok. Gömleğinizde veya bluzunuzda oluşan ruj lekesini pratik bir şekilde yok edebilirsiniz. Bunun için lekenin üzerine saç spreyi sıkıp 10 dakika bekleyin. Ardından ıslak bir bezle silip makinede yıkayın. Kırmızı ruj lekesi söz konusuysa, kıyafetinizi hafif alkollü bir bezle silmeniz daha etkili olur.

Yumurta lekesi:

Yumurta yerken yanlışlıkla üzerinize dökebilirsiniz. Ancak bunun için dert etmeyin. Yumurta lekesini çıkarmanın kolay yolu var. Çamaşırlarınızı soğuk suda bekletip ardından ılık sabunlu suda yıkadığınızda lekeden eser kalmayacak.

Çim Lekesi:

Çimlere oturup keyif yaparken giysilerinizin kirlenmesi son derece doğal. Ancak bu lekeden kurtulmanın kolay bir yolu var. Kıyafetinizdeki çim lekesini çıkarmak için kıyafetinizi makineye atmadan yarım saat önce sirkeye batırın. Böylece daha etkili bir sonuç alacaksınız.

Domates lekesi:

Çamaşırlarınızda oluşan domates lekesini çıkarmak için lekeli bölgeyi sirkeli su ile ovalayın.

Mürekkep lekesi:

Kıyafetinizdeki lekeli bölgeye birkaç damla süt dökerek mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Deodorant lekesi:

Giysilerinizde sık karşılaşabileceğiniz lekelerden biri de deodorant lekesidir. Bu tip lekeleri en iyi ıslak mendille çıkarabilirsiniz. Kurumuş ıslak mendille lekeleri dairesel olarak ovun. Kurumuş ıslak mendil deodorantı hemen emeceği için lekenin kısa sürede giderilmesine yardımcı olur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta kurumuş ıslak mendilin tiftiklenmemiş olması. Aksi takdirde mendil gri lekelere yol açabilir.

Ter lekesi:

Giysilerde oluşan ter lekeleri son derece kötü görünüyor. Bu lekeleri gidermek için iki kaşık ılık su ile üç ezilmiş aspirini bir araya getirin ve lekeli kıyafetinizi bu karışım içinde birkaç dakika bekletin.

Çamaşır yıkamaya yönelik ipuçları

 • Çamaşır suyunu soğuk suyla kullanmaya özen gösterin. Sıcak suyla kullandığınız takdirde erken etki edip çamaşırınızın bozulmasına sebep olabilir.
 • Kıyafetlerinizi yıkamadan önce varsa fermuarını çekin, düğmelerini ilikleyin ve ceplerinin boş olduğundan emin olun. Bu şekilde kıyafetlerinizin zarar görmesini önlemiş olursunuz.
 • Çamaşır suyunu direk lekenin üzerine dökmek istiyorsanız, bir buzdolabı poşetinin ucunu kesip o şekilde azar azar sorunlu bölgeye damlatın. Böylece döktüğünüz çamaşır suyu kıyafetin geneline yayılmamış olur.
 • Pantolonlarınızı tersinden yıkarsanız renklerinin açılmasını engellersiniz.
 • Havlularınızın daha temiz olması için yıkamadan önce limon suyu ve hafif tuzlu ılık suya batırın. Böylece hem renkleri solmaz, hem de daha temiz bir görünüm kazanırlar.
 • Kıyafetlerinizin tiftiklenmemesi için havlularınızı kıyafetlerinizden ayrı yıkamanızı öneririz.
 • Havlularınızı kurutma makinesinde kurutacaksanız, formlarının bozulmaması için makineden hafif nemli olarak çıkarmalısınız.
 • Düğmelerin yerinden oynamaması ve kumaşların yıpranmaması için şeffaf ojeden yararlanabilirsiniz. Düğmelerin her iki tarafına şeffaf oje sürdüğünüz takdirde çamaşırlarınız daha sorunsuz bir şekilde yıkanır.
 • Çamaşır makinenizin kireçlenmesini önlemenin pratik bir yöntemi var. Bunun için çamaşır makineniz boşken deterjan yerine yarım litre temizlik sirkesi koyup 95 derecelik ön yıkama programında çalıştırın. Bunu ayda bir tekrarladığınızda etkisini göreceksiniz.

Ütüleme tüyoları

 • Pileli etekleri ütülemek size zor geliyorsa bunun kolay bir yolu var. Tel toka yardımıyla pileleri sabitleyip o şekilde ütüleyebilirsiniz.
 • Pamuklu kumaştan giysilerinizi ön yüzünden buharlı ya da kuru bir şekilde ütüleyin. Koyu veya yoğun renkli kıyafetlerinizde ise parlamayı önlemek için kumaşı tersinden ütülemeye özen gösterin.
 • Dantel giysinizi havlu veya tülbent üzerinden ütüleyin. Bastırmadan, nazikçe buhar uygulayın.
 • Polyester kumaşı hassas bir yapıya sahiptir. Bu tip kumaştan giysileri ütülerken ürünün etiketinde bulunan ütüleme talimatına ve ısı ayarına uymaya özen gösterin.

Bu basit ve pratik yöntemleri uygulayarak çamaşır yıkama işini daha kolay hale getirebilir, istenmeyen lekeleri kolayca giderebilirsiniz.