Buzdolabında yiyecekler nasıl saklanmalıdır?

buzdolabi

Gıdaları buzdolabında daha uzun süre saklamak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Buzdolapları için 10 püf noktası yiyeceklerinizi daha uzun ve sağlıklı saklamanızı sağlayacak;

  1. Buzdolabınıza yerleştirme yaparken; en üst kata buzluğa yakın olması nedeniyle et, balık, tavuk, ikinci rafa peynir, süt, yoğurt, daha aşağı kata pişmiş yemekleri, en alta da sebzeleri ve meyveleri koymaya özen gösterin.
  2. Havanın rahatça hareket etmesine engel teşkil etmemesi için buzdolabını fazla doldurmayın. Hava buzdolabı içerisinde rahat hareket edemez ise soğutma işlemini tam olarak sağlayacaktır.
  3. Sebzeleri poşetinden boşaltıp buzdolabına yerleştirmeyi unutmayın.
  4. Buzdolabında pişmiş ve pişmemiş etleri birbiriyle temas ettirmemeye dikkat edin. Çiğ etin çok hızlı bakteri ürettiğini bu sebeple diğer yiyeceklerle temas halinde olmaması gerektiğini unutmayın.
  5. Taze kesilmiş etin daha yumuşak olması için belirli bir süre buzdolabında dinlendirin.
  6. Yiyecekleri buzdolabına uygun malzemelerle içerisinde hava kalmayacak şekilde iyice kaplayarak yerleştirin. Alüminyum folyo kullanıyorsanız parlak tarafını gıdalarla temas ettirmeyin. Aksi takdirde yiyecek ürünleriniz oksitlenebilir.
  7. Yiyeceklerinizi mümkün olduğunca cam kaplarda hava almayacak şekilde saklamayı tercih edin.
  8. Roka, maydanoz, nane gibi sebzelerin uzun süre taze kalması ve yumuşamaması için  havlu kağıtlara sararak, plastik torbalar içinde sebzelik bölmesinde saklayın.
  9. Et dilimlerinizin her birini zeytinyağı ile hafifçe yağladıktan sonra birer veya ikişer dilim halinde poşetlere koyarak derin dondurucu’da muhafaza edin.
  10. Buzdolabınızdaki kötü kokuları gidermek için alt gözüne limon dilimleri koyup her gün değiştirin.