Bu Kışı Kuzey Işıkları Eşliğinde Geçirmeye Ne Dersiniz?

laponya-turu

Bembeyaz karlarla örtülü kuzey kutbunda keyifli bir kış tatili yapmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise Finlandiya’nın gizemli atmosferini keşfedeceğiniz Laponya turları iyi bir seçim olabilir. Bu tur kapsamında Helsinki’den Ivola’ya hareketle Kirkenes, Rovaniemi, Kemi ve Helsinki bölgelerini gezebilirsiniz.

Beyaza bürünmüş doğasıyla büyüleyici bir atmosfere sahip Kirkenes, Laponya turlarının ilk durağı oluyor. Kirkenes’de yapılacak en güzel aktivite Kral yengeç safarisi. Bu aktivite 2008 yılında “National Geographic” kanalı tarafından dünyanın en yeni 25 macera seyahatlerinden biri olarak seçilmiş. Burada denizdeki buzun durumuna göre Kral Yengeç avcılığı yapılabiliyor. Av yapanları izleyebileceğiniz gibi, kar-motoru araçlarıyla siz de Kral Yengeç avına çıkabilirsiniz.

Laponya turunun bir diğer durağı ise başkent Rovaniemi. Buzdan yapıları, Noel Baba köyü ve kutup safarileri ile ilgi çekici bir durak olan bölgede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Rovaniemi’de yapılacak çeşitli aktiviteler bulunuyor. Kızaklarla Husky ve geyik safari yapabilir, kar motorlarıyla kutup gezilerine çıkabilirsiniz. Kar yürüyüşlerini de unutmamak gerek.

Size önerimiz; kar araçlarıyla dağları ve ormanları aşarak Husky çiftliğine doğru yol almanız. Burada Laponya’nın yerel halkı olan Samiler sizi karşılayacak. Samiler’den Sami kültürü ve ren geyiklerinin yetiştirilmesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ren geyiği ile  çekilen kızakların nasıl sürüldüğünü öğrenip bu kızaklarla küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

Rovaniemi gezinizde buzdan yapılma bina ve eşyalara rastlayabilirsiniz. Buzdan yapılan oteller, kiliseler ve yorganlar gerçekten ilgi çekici. Rovaniemi’ye gitmişken Noel Baba köyüne uğramayı da unutmayın. Noel Baba’nın evi, heykelleri ve ona özgü hediyeliklerin bulunduğu bu köy hem sizin hem de çocuklarınızın oldukça hoşuna gidecek.

Kış tatilinizin en unutulmaz anlarını Kemi’de geçireceksiniz. Kemi limanından bineceğiniz  Sampo Buzkıran gemisiyle Kuzey Bothnia Körfezinde buzlar arasında inanılmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hafızalarınızda yer edecek bu turda Buzkıran gemisini yakından tanıyıp inceleme imkanı bulabilirsiniz.

Geminin restoranında yapacağınız sıcak bir brunch keyfinizi daha da yerine getirebilir. Daha önce hiç buzlu deniz görmüş müydünüz? O halde bu fırsatı kaçırmayıp buzlu denizde yüzme deneyimini yaşabilirsiniz. Biraz deli cesareti olabilir, ancak bunun için gerekli özel elbise ve desteğin sağlanacağını belirtelim.

Birbirinden güzel takım adaları, 300’ü aşkın gölü, tarihi binaları ve keyifli aktiviteleriyle Helsinki, Kuzey’in en renkli bölgelerinden biri. Şehirde Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Belediye Binası, Market Meydanı, Hükümet Sarayı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli görülmesi gereken yerlerden. Avrupa’nın önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan kentte sayısız etkinlik bulunuyor. Şehre gideceğiniz dönemde hangi etkinliklerin olduğunu önceden araştırmanızda fayda var.

Bu kış Finlandiya’nın masalsı diyarına doğru yol almak ve Sömestr tatilinizi Kuzey’de yıldızlara bakarak geçirmek istiyorsanız,  sömestr turları arasında yer alan Laponya turu ile rüya gibi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.