Bodrum’da Sonbahar/Kış mevsiminin gözde mekanları

garosSadece kışları kapılarını açan Mahmut Kaptan’ın Yeri, sonbaharda şehri ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres. Gümüşlük’teki Balıkçı Sait ve Mimoza’da kaçırılmaması gereken yerlerden.

Limon: Gümüşlük’teki Limon, Sonbahar’da ayrı bir güzel. Kardak Adaları ve muhteşem deniz manzarasını ayaklarınızın altına seren mekan, günbatımı için eşsiz bir nokta. Mekanın köy kahvaltısı oldukça meşhur. Yöreye özgü çökertme kebabı ve Candan hanımın muazzam gelincik şurubu da denemeye değer.

Kabuk: Yalıkavak’taki Kabuk’u bugüne kadar görmediyseniz, sonbahar kaçamağınızda buraya mutlaka uğrayın. Restoranda envai çeşit kabuklu deniz ürününü bulmanız mümkün. Menünün en çok tercih edileni Full House tabağı. Mavi yengeç, karavida, langustin, langusta, karides ve midyeden oluşan ve ortaya gelen tabağın fiyatı 1.090 TL.

Garos:Türkbükü’nün gözde mekanlarından. 90 yılık taş evin restore edilmesiyle hizmete açılan Garo’s, gerçek bir Ege meyhanesi ortamı sunuyor.

Mekanın en meşhur lezzeti dülger. Ancak mezeler de onu aratmıyor. Torik, tarama, kaya koruğu ,akya pastırma gibi lezzetler özellikle tercih ediliyor. Garo’s çökertmeyi de mutlaka deneyin. Yemeklere Greek ve Türkçe şarkılar eşlik ediyor.mycbodrum-marina-1024x682

Kurochan: Farklı lezzetlere açıksanız, Cennet Koyu’ndaki Mandarin Oriental Otel’in Japon restoranı Kurochan ilginizi çekebilir. Japonya’nın geleneksel Izayakas’larından ilham alan Kurochan; suşi ve sashimi, tempura, taze balık, deniz ürünleri ve bifteklerin yanında ızgara Robatalar ve vejetaryen lezzetler sunuyor. Buradaki yemekler genelde tapas tarzı oluyor.

Sonbaharda gece eğlencesi de devam ediyor
Sonbaharda gece eğlencesi bitiyor sanmayın. Bodrum’un içindeki barlar sabaha kadar açık. New Old, Mandalin, Barbeast ve Marina Yacht Club sezon bitse de canlılığından bir şey kaybetmiyor. Gündüzleri kitabınız ve çayınızla birlikte denize karşı keyif yaparken, geceleri dans ve müzik ile eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.