Bisiklete binmek için 11 neden

bisikletBisiklete binmek hem fit bir vücuda sahip olmak hem de egzersiz yaparken keyif almak açısından ideal bir seçim. Bisiklete binerken kendinizle baş başa kalacak zaman da yaratabilir, üzerinizde biriken negatif enerjiyi atarak hem zihinsel hem de bedensel rahatlarsınız. Bu spor aktivitesi yeni yerler keşfedilmeyi, çevreyi kirletmeye, hava kirliliğine engel olabilmeyi hatta ulaşımda tasarruf edebilmeyi de sağlar. Her yaştan insanın yapabileceği bir egzersiz olan bisiklete siz de binmek istiyorsanız ve yaşınız ileri bir yaş ise ya da sağlık sorunlarınız var ise bu sporu yapmadan mutlaka doktorunuza danışın.

bisiklet-1

Kolaylıkla yapılabilecek bir spor olan bisiklete binmenin faydaları neler, neden bisiklete binmeli? İşte bisiklet binmenin faydaları…

 1. Bisiklete binmek kalori kaybını hızlandırarak daha formda ve fit olmayı, yağ yakmayı sağlar. Hem daha sağlıklı bir yaşam sürebilir hem de fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Bisiklet kullanmak, kalori yakmak ve vücudunuzu forma sokmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.
 2. Bisiklet kullanmak özellikle bacak kaslarını güçlendirir, vücudunuzdaki bütün büyük kasları harekete geçirerek daha düzenli çalışmalarını sağlar. Düzenli olarak bisiklete binme alışkanlığı edindiğinizde özellikle bacak kaslarınızın zamanla hızla güçlendiğini hissedersiniz. Bu spor sırt, karın, basen ve kol kaslarını da çalıştırır.
 3. Bisiklet binerken “kardiyovasküler” spor da yaptığınız için kalp, damar ve solunum sisteminizin daha sağlıklı olmasını sağlar, bu sayede kalp sağlığınızı korursunuz. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırsınız. Şeker hastalığı, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önler ve nefes alımınızı düzenlersiniz.
 4. Düzenli bisiklet kullanmak eklem ve sırt ağrılarının azaltılmasını da sağlar.
 5. Doğal bir ulaşım yolu olan bisiklet ile hem daha ekonomik hem de trafiğin içinde boğulmadan ulaşım sağlamış olursunuz.
 6. Doğa ile de baş başa kalabilir, daha fazla oksijen alımı sağlarsınız. Özellikle bahar ve yaz aylarında doğada, yeşillikler içerisinde bisiklet sürmek oldukça keyiflidir.
 7. Stresten kendinizi uzaklaştırabilmenin en güzel yöntemlerinden biri de bisiklete binmektir. Stresinizi azaltarak kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.
 8. Bisiklete binmek bedeninizi gevşetip rahatlatarak çok daha rahat uyumanızı sağlar.
 9. Vücudunuzun direncini yani bağışıklığınızı arttırarak vücut direncinizin daha yüksek olmasında etkilidir.
 10. Düzenli bisiklet kullanmak sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır, sindirimle ilgili sıkıntılar yaşamanızı önler.
 11. Yeni yerler keşfedebilmenizi, daha sosyal olmanızı, yeni insanlarla tanışmanızı sağlar.