Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gereken 11 detay

beyaz-esyaBeyaz eşya alırken bazı detaylara dikkat etmeniz aldığınız eşyaları uzun yıllar kullanmanız açısından önemli. Beyaz eşyalar ev içerisinde en çok kullandığımız eşyalar arasında yer alıyor. Bu nedenle buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın gibi evin ihtiyacı olan beyaz eşyaları alırken fonksiyonları ve program seçenekleri kadar kalitesine ve kullanım kolaylığına, harcadığı elektriğe, eşyanın ihtiyaçları en üst düzeyde karşılayabiliyor olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

İşte, evinize beyaz eşya alırken dikkat etmeniz gereken 11 detay.

 1. Alacağınız beyaz eşyanın evinizde koyacağınız yere sığıp sığmayacağından emin olun.
 2. Bütçenizi koruyabilmek adına alacağınız beyaz eşyaların ne kadar elektrik harcadığını bilmekte de fayda var. Tükettiği enerji sınıflarına bakmayı ihmal etmeyin. A grubu bu sınıflar içerisinde en verimlisidir.
 3. Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta makinenin bakacağınız yıkama programları, kaç program olduğu ve bu programların dereceleri. Eğer sadece birkaç programlı makine sizin için yeterli olacaksa çok daha fazla programı olan makinelere daha fazla para vermenize gerek yok.
 4. Bulaşık makinesi içindeki sepetlerin kullanılış şekline, kullanışlı olup olmadığına dikkat edilmeli. Böylelikle bulaşıklarınızı çok daha rahat yerleştirebilirsiniz. Alt sepette çatal-kaşık sepetinin yeri değiştirilerek bulaşık makinesi içerisinde daha fazla yer açılabiliyor mu mutlaka bakın.
 5. Buzdolabı alırken iç raflarının yerlerinin değiştirilebilir olmasına dikkat ederek buzdolabı seçimi yaparsanız gerekli bir ihtiyaç durumunda rafların yerini değiştirebilirsiniz.
 6. Tencereler büyüklükleri nedeniyle buzdolabı içinde yerleştirme alanı ararken sıkıntı yaşanan eşyalar. Tencerelerinizi kolayca koymanızı sağlamak istiyorsanız alt sepette yatar telleri olan bir buzdolabı almak sizin için daha kullanışlı olacaktır.
 7. Buzdolabının kapağının açılış yönünün değiştirilebilir olması ileride bir ev değişikliği yapılması söz konusu olduğunda mutfaktaki yerleşim yerinin durumuna bağlı olarak kapağının yönünün değiştirilmesi ihtiyacını doğurabilir.
 8. Buzdolabının hem alt kısmın hem dondurucu kısmının ne kadar eşya ve yiyecek alabildiğine, kapasitesine bakmalısınız. Dolabın ölçüsü evde yaşayan insan sayısına bağlı kalarak yapılırsa buzdolabı yerleştirmede sıkıntı yaşamazsınız.
 9. Dolabın ne kadar süre saklama özelliği olduğunun araştırılmasında fayda var çünkü bir arıza söz konusu olduğunda ya da uzun elektrik kesintilerinde dolabın ne kadar süreyle içindekileri koruyabileceği yiyeceklerin bozulmaması açısından önemli bir unsur.
 10. Çamaşır makinelerinde dikkat edilecek en önemli detaylar çalışma programlarının ve makinenin ne kadar kullanışlı olduğu, kısa süre ve ön yıkama programlarının olması, makinenin kilo kapasitesi ve sıkma hızı. Analog ya da dijital özellikte makinelerden hangisini daha rahat kullanabilecekseniz onu tercih edebilirsiniz.
 11. Fırın alırken dikkat edilmesi gereken en öncelikli unsur fırının ve ocağın kolay temizlenilebilir olması. Malum mutfakta en çok kullanılan eşyalardan biri ocak bu nedenle çok daha sık temizlenmesi gerekiyor.