Bebekle Araba Yolculuğunda Dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey

fiat-01-bebek-araba
Bebeklerle tatile çıkıyorsanız, en küçük detaylara bile dikkat etmeniz gerekebilir. Bebeklerle araba yolculuğuna çıkarken onların güvenliği ve rahatlığı her şeyden önce gelir. Çocuğunuzla tatile çıkarken temel ihtiyaçlarını düşünüp yanınıza almalı, onlar için seyahati konforlu ve keyifli hale getirmelisiniz. İşte bebeklerle araba yolculuğuna çıkarken dikkat etmeniz gereken 9 madde:

1.Aracınızı özenli bir bakımdan geçirin İster tek başınıza, ister çocuğunuzla seyahate çıkıyor olun, uzun yol öncesi aracınızın bakımını ihmal etmemeniz gerek. Aracınızın lastiklerini, motorunu, frenlerini, rot balans ayarını, hava filtresini ve diğer gerekli parçalarını kontrol edin.

Eğer 2. el araba ile yola çıkıyorsanız, daha temkinli olmanızda fayda var. Yolda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için aracınızın metal aksamlarını kontrol ettirin, değişmesi gereken bir parça varsa yenileyin.

2.Çocuk oto koltuğu mutlaka olmalı Bebeğinizin yaşına ve arabanıza uygun bir araba koltuğu mutlaka bulundurun. Özellikle 1.50 metreden kısa çocukların standartlara uygun bir çocuk oto koltuğunda seyahat etmeleri gerekli. Arabanın yolcu kısmında bir hava yastığı varsa arkaya bakan bir bebek koltuğunu öne koymayın. 13 kg’dan hafif çocuklar için bebek koltuğu uygunken, 9 ile 18 kg arasındaki çocukların çocuk araç koltuğu, 15 kg’ın üzerinde çocukların ise araç içi yükseltici koltuk kullanmaları uygundur.

Bebekler hızlıca büyüdüklerinden araç koltuğunun bebeğinizin kilosu ve boyuna göre hala uygun olup olmadığını ara ara kontrol edin.

3.Bebeğinizin güvenliğini sağlayın Bebeğinizin emniyet kemerinin bağlı olduğundan emin olun. Kısa süreliğine bile olsa onu arabada yalnız bırakmayın. Siz arabada olsanız dahi arabanın kapılarını kilitli tutun. Araba kullanırken veya benzin alırken, dikkatinizi başka bir noktaya çevirdiğinizde biri gelip kapıyı açabilir.

Çocuğunuzla seyahate çıkacaksanız, gece yolculuğunu tercih etmeyin. Karanlıkta araba kullanmak her zamankinden daha zorlu ve tehlikeli olabilir. Aracınızın yolun kenarına park ettiğinizde bebeğinizin kaldırıma bakan köşede oturmasına özen gösterin.

4.Konforlu bir ortam yaratın Bebeğiniz için ideal sıcaklığı sağlayın. Bu konuda kıyafetlerini iyi seçmeniz gerekiyor. Tercihinizi yüzde yüz pamuklu, terletmeyen kumaşta tiril tiril kıyafetlerden yana kullanın. Eşofman altı, tişört ve rahat bir elbise ideal bir seçim olabilir. Ayrıca yanınıza alacağınız battaniye ile arabanın ısıtma ve havalandırmasını kullanarak konforlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Aracın camlarına güneşlik taktırmanız yaz aylarında rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Arabanızın camlarına ekleteceğiniz güneşlik, bebeğinizi güneşten korurken, daha keyifli vakit geçirmesine yardımcı olur.

5.Yanınızda yiyecek içecek bulundurun Yanınızda bol su bulundurun. Ayrıca sütünü, mamasını yanınıza almayı unutmayın. Hazır gıdaya geçmiş yaştaysa meyve, bisküvi, sandviç gibi atıştırmalıklar bulundurmanızda fayda var. Böylece acıktığında hemen çözüm bulabilirsiniz. Bol su içmesine özen gösterin.

6.Bebeğinizin temel ihtiyaçları elinizin altında olsun Bebeğinizin önemli eşyalarını düzenli tutun. Yiyecek, içecek, bezleri, ıslak mendilleri ve alt değiştirme malzemeleri gibi sık kullandığınız eşyaları elinizin altında bulundurun.

7. Bebeğinizin huzurlu bir yolculuk geçirmesini sağlayın Bebeğinizin uyku saatine yakın yola çıkarak daha huzurlu bir seyahat geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz arabada uykuya dalacağı için daha huzurlu bir yolculuk geçirir.

Bebeğinizi yumuşak oyuncaklar ve ninniler ile keyiflendirebilirsiniz. Huzursuzlandığı zaman araba kullanırken onu rahatlatmaya çalışmayın. Arabayı kenara park edip yanına giderek onunla ilgilenin.

8.Düzenli olarak mola verin Uzun süre araba kullanmak sizi yorduğu gibi bebeğinizle ilgilenmenize de engel olur. Biraz rahatlayıp dinlenmek için iki saatte bir mola vermenizde fayda var. Hem bu sürede bebeğinizin altını değiştirip yemek yedirme fırsatı da bulursunuz.

9. Güneşten koruyun Arabanızı mümkün olduğunca gölgeye park etmeye çalışın. Arabayı direk güneşin altında bırakmanız halinde, arabanın koltuğu ve metal parçaları fazla ısınabilir. Bunun için koltuğunu bir havlu ile örtebilirsiniz.

Çocuğunuzla güvenli, konforlu ve keyifli bir yolculuk geçirmek istiyorsanız, bu önerileri aklınızın bir köşesine yazın. Aracınızı yenilemeyidüşünüyorsanız ve tercihiniz ikinci el araçtan yanaysa, bu anlamda geniş seçenekler sunan Otoeksper’i tercih edebilirsiniz. İkinci el araba fiyatları hakkında bilgi almak için Otoeksper’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.