Başarılı bir diyet için 5 öneri

diyet-salata-2

Diyet, her kadının hayatında mutlaka, en az bir kez olsun ihtiyaç duyduğu bir uygulamadır. Kadınların gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı, gün geçmiyor ki yeni bir diyet listesi çıkıyor. Kısa zamanda hızlı kilo verdirmeyi vadeden bu diyetler çoğu durumlarda sağlıklı olmuyor. Yapılan yanlış diyet uygulamaları sonucunda birçok kişi sağlığını kaybedebiliyor. Bu nedenle uzmanlar her daim uyarı da bulunuyorlar. Diyet yapmak elbette gerekli ancak her vücudun yapısı ve ihtiyaçları farklı. Bunları bilerek, bilinçli bir şekilde ve zamana yayarak diyet yaptığınız takdirde daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar almanız mümkün. Ayrıca başarılı bir diyet için birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekmekte.

Başarılı bir diyet uygulaması içerisinde bazı sırlar saklıyor. İşte başarılı bir diyet için 5 öneri;

1. Öncelikle diyet yapmaya karar verdiğinizde mutlaka bir hedefiniz olsun. Ancak bu hedefler oldukça net olsun. Bu hedefi koymaktaki amacınızı ise doğru belirleyin. Kilo vermem iyi olur demek yerine, şu kadar kilo vermeliyim ve bunu şunun için yapmalıyım cümlesi her diyet öncesi belirlenmelidir. Çünkü bu motivasyonunuzu direk olarak etkileyecektir. Net olan hedefler sonucunda, örneğin 5 kilo vermek istiyorsanız beyniniz harekete geçer ve bu sorunu çözmek için çaba sarf eder.

2. Diyetinizi sabote edebilecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olun. Karşınıza çıkabilecek her tablonun mutlaka bir alternatifini önceden oluşturun. Örneğin kendinize eğer öğlen yemeğinde tatlı menüsü gelirse kahve sipariş edeceğim, iş yemeğine çıkarsam sadece salata yiyeceğim gibi telkinlerde bulunarak, beyninizi bu duruma hazırlayın. Ve kesinlikle diyetinizi bozduğunuz durumlarda suçlu psikolojisinden uzak durun. Yani battı balık yan gider hesabı, nasıl olsa bir kere bozdum diyerek devamını getirmeyin.

3. Diyet yapmaya başladığınız andan itibaren her türlü değişim ve gelişimi kaydedin. Başladığınız anda neredeydiniz ve bugün neredesiniz? Bunun takibini yapabilmek için bir grafik hazırlayın ve bu grafikte hedefiniz mutlaka bulunsun. Hedefe yaklaştığınız görmek sizi mutlu edecektir.

4. Eğer yaptığınız diyet başarısız olursa kendinize haksızlık etmeyin. Bu bir yarış değil, bu diyette başarılı olamadıysanız bir süre sonra yenisini deneyebilirsiniz. Ancak başarısızlık nedeni ile iç motivasyonunuzu düşürmeyin.

5. Güçlü bir irade en başarılı diyetlerin baş nedenidir. Her anlamda güçlü bir iradeye sahipseniz diyetlerinizde de bunu göstereceksiniz demektir. Bu nedenle iradenizi güçlendirmenin yollarını arayın.