Barselona tatil için sizi bekliyor

barselona

Barselona tatili düşünenler için hazırladığımız yazı ile Barselona hakkında bilgiler edineceksiniz. İspanya’da, Madrid’den sonra ikinci önemli şehir olan Barselona’nın en önemli yerlerinden birisi Akdeniz’in en hareketli limanı olan ve yılda 700.000′den fazla geminin uğradığı Barselona Limanı’dır. Barselona bir eğlence şehridir; şehrin her yerinde eğlenebilecek yerler bulmak mümkündür, özellikle Flamenko dansının izlenebileceği gece kulüplerinin sayısı oldukça fazladır.Akdeniz iklimi görülür.

Konaklama
Hotel Orient, Blakes, Barcelona Hilton, Hotel Alimara, Hotel Rubens, Ritz Hotel, Hotel Splendid, Hotel Gaudí, Hotel Le Meridien Barcelona, Catalonia Square, Mercer Hotel Barcelona, Casa Camper Hotel Barcelona, Hotel Primero Primera, Alma Barcelona, Hotel 1898, El Palace Hotel, Hotel DO Placa Reial, Olivia Balmes Hotel, Hotel Montecarlo Barcelona, ABaC Barcelona, Ohla Hotel, Villa Emilia, Catalonia Catedral, Vincci Gala Barcelona kalınabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım
Barselona’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın uçuşları ile gidilebilir. Barselona havaalanı El Prat şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Havaalanından şehre karşılıklı 15 dakikada bir otobüs seferleri yapılmaktadır. Havaalanı treni havaalanı ve şehir merkezine 30 dakikada bir karşılıklı sefer yapar. Taksilerle şehir merkezine ulaşım 25-30 dakika sürer. Şehir içinde Barselona’nın turistik yerlerine 3 hattı bulunan üstü açık otobüslerle yapılır. Metro hafta içi gece yarısına kadar hafta sonu ise gece saat 02.00’ kadar kullanılabilir.

Gezilecek yerler
Barselona’da görülecek yerlerin başında bir tepenin üstüne kurulu park olan ve şehre tepeden bakılabilen, Jurassic Park’ı andıran görüntüsüyle Park Guell de gelir.
Barselona’nın en iyi müzesi Picasso Müzesi, Katedral, ünlü mimar Gaudi’nin muhteşem başyapıtı Sagrada Familia, şehrin kalbinin attığı merkez olan Barselona’nın en ünlü caddesi Las Ramblas, liman bölgesinin görülebileceği Montjuic Tepesi, dev bir mimariye sahip olan Katalan Müzik Sarayı, Barselona’nın en bilinen müzelerinden biridir Maritime Müzesi, Katalunya Meydanı gezip görülecek yerler arasındadır.

Alışveriş
Büyük mağazalar Pazar günü dışında Sabah 10:00 – 19:00 arası açıktır. Bazı küçük dükkanlar 13:00 – 15:30 arası öğle tatili için kapatırlar. Geçerli para birimi Euro’dur.
Kapısında Miro’nun Art deco ejderha heykeli bulunan Plaça de la Boqueria Las Ramblas pazarında yiyecek ve içecek satılır. Dar sokaklarda keşfedilecek birçok butik vardır. En eğlenceli ve en hareketli caddelerinden biri olan Las Ramblas Caddesi hediyelik eşya alınabilecek canlı heykellerle dolu en hareketli caddedir. Katalonya Meydanı Las Ramblas caddesinin sonunda yer alır ve alışveriş yapmak için gezilebilecek bir diğer önemli mekandır.
İspanya’daki bir çok binanın kopyasının yer aldığı Poble Espanyol köyünde el yapımı hediyelik eşya dükkanları gezilebilir.

Yeme&içme
Barselona’da yer alan bazı restoranlar Pazartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Dünyanın her mutfağına ait lezzetler Barselona’da yenebilir. Yemek yenebilecek bölgeler Barceloneta, Eixample, Bari Gotic, El Born ve Plaça Catalunya’dır. Öğlen ve akşam yemekleri için açık Els Quatre Gats, bohem tarzıyla El Salón, Blanc i Negre, Dos Trece, gemi stilindeki El Vaso de Oro, Danzarama uğranabilecek mekanlar arasındadır.
Barselona yemeklerinde et, balık, zeytinyağı, baklagiller, deniz ürünleri ve zeytinyağının sıkça kullanılır. Birçok farklı türe sahip olan Tapas (meze) birkaçından azar azar alındığında ana yemek olarak da yenilebilir. Kahve Barselona’da çok fazla tercih edilir, genelde siyah çay içilir. Dilimlenmiş ekmeğin üstünde domates, sarımsak, zeytinyağı ve tuz servis edilen Pa amb tomaquet en ünlü aperatiflerin başında gelir.