Bahçe Bakımı ve Çimlendirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evin bahçesinde zaman geçirmek her zaman keyiflidir. Özellikle yaz aylarında bahçe keyfine diyecek yoktur.

bahçe-1

Bahçelerde oturup çay ve kahve keyfi yapmak, aileyle bir araya gelerek keyifli yemekler yemek, tek başına bile olsa kitap okurken, dinlenirken keyif yapmak oldukça zevklidir. Bu güzel anları yaşarken bahçenin bakımlı olması ve dekorasyonunun doğru yapılmış olması gerekir.  Huzurlu, itina ile dekore edilmiş alanlar hem göze hem de ruha hitap eder.

Bahçe dekorasyonunu kendiniz yapmak, bahçenizin bakımını kendiniz üstlenmek istiyorsanız ve elinizde el aletleri kullanmaya yatkınsa bazı bahçe aletlerini ve bir çim biçme makinasını evinizde bulundurmanız gerek. Bahçe aletlerini temin edebileceğiniz en doğru adreslerden biri Hirdavatburada.com. Elektrikli el aletleri, dijital ölçüm cihazları, bahçe aletleri, garaj ekipmanları, el aletleri, iş güvenlik ürünleri, yapıştırıcı ve kimyasallar, havalı el aletleri gibi farklı kategorilerde 30.000’den fazla ürünün satışını gerçekleştiren Hirdavatburada.com, 40 yıldır hırdavat sektöründe yer alan Metaş Hırdavat bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Bahçede mobilya dekorasyonunu konforlu ve bahçeye uygun yapmak, bahçe süslemesine de yer vermek mutlaka ki önemli. Diğer taraftan bahçede bulunan yeşillik alanların bakımını da itina gösterilmesi gerekiyor. Çim ekilmesi gereken alanlarda ya da çiçek ekmeyi planladığınız alanlarda da hassas davranmalısınız.

Ekilen çimlerin ekme işlemi sonrası bakımı düzenli olarak takip edilmeli, çim biçme makinası bakımı vasıtasıyla ara sıra uzadıkça çimler biçilmelidir.   

Çim ekimi ve bakımı nasıl yapılmalı? İşte size bazı püf noktaları.

Hangi alanları çimlendirmeyi düşünüyorsanız bu alanları önceden belirlemenizde fayda var. Ayrıca bu konuya da karar vermelisiniz; üzerine basmayacağınız bir çim alanı mı olsun tercih ediyorsunuz yoksa üzerinde gezip, oturup, çocuklarınızın oyun oynayacağı bir alan mı? İstediğiniz alanın toprak yapısı çim ekmeye müsait değilse, çim ekmeye uygun toprak temin etmelisiniz veya mevcut toprağınızı ıslah ettirmelisiniz. Bahçe içi elektrik ve su tesisatı sistemlerini, çimleme yapmadan önce kurdurmalısınız.

Çim ekimi yapılacağı zaman iyi bir kök gelişimi ve suyun tutulabilmesi için toprağın, 20-40 cm derinliklerinde işlenmesi gerekir. Zayıf kumlu topraklara 5 cm kalınlığında organik madde ilave edilmeli ve toprağın 15-20 cm’lik üst tabakasına karıştırılmalıdır.

Aşırı killi topraklara ise 5 cm kalınlığında %70 kum ve %30 organik madde içeren karışım ilave edilerek, toprağın 15-20 cm’lik üst tabakasına karıştırılır.

Çim ekimi yapılırken çim tohumu, sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilmeli, buna mutlaka dikkat edin. Tohumların ekilmesinden sonra sabahları erken, akşamları geç saatler tercih edilerek sulama işlemi yapılmalı. Yeni ekimlerde toprağın üst tabakası iki-üç hafta boyunca mutlaka nemli bırakılmalı.

Çim alanlarında ilk biçim, kökler tam olarak gelişmediğinden oldukça önemlidir. Kullanılacak biçme makası veya çim biçme makinesinin bıçakları keskinleştirilmelidir. İlk biçimde çimler 8 cm yüksekliğe geldiğinde 6 cm’ye, Bir sonraki biçimde ise çim yüksekliği 5-6 cm’den 3-4 cm’ye indirilmelidir.