Aşırı kafein kullanımının vücuda 10 zararı

kahve-3Kafein en çok kahve, çay, kolalı içecekler ve çikolatada bulunan ve vücutta bağımlılık yaratan bir madde. Zengin kafein içeriği nedeniyle normal sınırlarda kullanıldığında güne enerjik başlamak için bir fincan kahve konsantrasyonu arttırıyor. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırıyor. Ancak kafein tüketiminin faydaları yanı sıra günlük kullanım sınırlarının aşılması zarar da verebiliyor. Bu nedenle kafein tüketimi günlük doz olarak 200-300 mg ile sınırlanmak gerekiyor. Günlük almanız gereken dozda kahve ve çay tüketiminizi yaptıysanız ve hala sıcak bir şeyler içmek istiyorsanız kahve ya da çay yerine adaçayı, ıhlamur, rezene gibi rahatlatıcı bitkisel çayları tercih edebilirsiniz.

kahve-1

Kafein fazla kullanıldığında ne gibi ciddi zararlar verebiliyor? İşte, aşırı kafein kullanmanın vücuda 10 riskli zararı.

  1. Özellikle kadınların en çok korktuğu güzellik kayıplarından biri ciltte görülen erken yaşlanma ve ciltte kırışıkların oluşumudur. Günde bir-iki fincandan fazla kahve tüketiminde bulunuyorsanız cildinizin daha erken yaşlanma riskiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz demektir. Aşırı miktarda kafein tüketimi cilde zarar verebilir.
  2. Normal kullanımdan fazla kahve tüketimi kan şekerini azaltabilir.
  3. Kafein fazla tüketildiğinde kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Bu da düzensiz kalp atışlarına sebep oluyor. Özellikle kalp hastalarının kahve tüketimini mutlaka sınırlı miktarda yapmaları öneriliyor.
  4. Kafein kullanımı abartıldığında uykusuzluğun fazlaca yaşanması ve yorgunluğun hissedilme oranı daha yüksek.
  5. Fazla kafein sinir sisteminin düzenini de etkiler. Kafein sınırı aşıldığında ani tepkiler gösterilmesi, sinirlilik halleri, aşırı duyarlılık, konsantrasyonda azalma gibi olumsuz etkilere rastlanabilir.
  6. Hamile olan veya hamile kalmaya aday kadınların kafein alımı konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekir. Kafein hamilelik döneminde plasenta yoluyla çocuğa geçebilir ve bebek gelişimini geciktirebilir, çok yüksek oranda alınan kafein kusurlu bebek doğumlarına veya düşüklere sebep olabilir.
  7. Kafeinin aşırısı özellikle kadınlarda kalsiyum düşüklüğüne yol açar ve osteoporoz riskini artırır.
  8. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarması nedeniyle fazla tüketildiğinde mide rahatsızlıklarının kötüleşmesini tetikler. Bu nedenle özellikle midelerinde rahatsızlık olanların kafeinden mümkün olduğunca uzak durmasında veya kafeini az tüketmelerinde fayda var.
  9. Yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyona da etkisi oldukça fazla çünkü kahvenin aşırısı tansiyonu hızla yükseltebilir. Bu nedenle günlük kahve miktarı mutlaka sınırlandırılmalı.
  10. Aşırı kahve kullanımı migreni de tetikliyor.

kahve-2