Antep Fıstığının 10 Faydası

Çifte Kavrulmuş Antep Fıstığı
Çifte Kavrulmuş Antep Fıstığı

Antep fıstığı lezzeti nedeniyle oldukça tüketilen bir kuru yemiş. İlk fıstık işletmeleri Gaziantep’te kurulmuş. Fıstığın adını Antep’ten almasının sebebi hem ilk işletmenin bu şehirde kurulmuş olması hem de ülkemizin diğer şehirlerine buradan dağıtılması ve Türkiye’deki üretimin çoğunluğunun burada gerçekleşmesi.

Bu muhteşem kuru yemişin birçok faydası var. Neler derseniz, işte antep fıstığı hakkında bilmeniz gereken 10 fayda.

  1. Tam bir kalp dostu olan antep fıstığı, kalp hastalıklarını azaltır, kalp hastalıklarına iyi gelir.
  2. Glikoz emilimini azalttığı ve kan şekerinin yükselmesini önlediği için şeker hastaları için de faydalıdır.
  3. İyi huylu kolesterolü yükselterek kötü huylu olan kolesterolü düşürmek konusunda etkilidir.
  4. E, B ve C vitaminlerine sahip olması sayesinde vücut direncini arttır.
  5. Yorgunluğun azalmasında etkili olmakla birlikte, zihnin ve bedenin güçlenmesinde, vücuda enerji sağlanmasında da etkili olur.
  6. Cilt sağlığı açısından faydaları bulunur. Cildin daha esnek ve yumuşak olması konusunda cilt sağlığı açısından önem taşıyan bu besin, yüksek E vitamini içeriği sayesinde, ciltte oluşan kuruluk için de etkili olur.
  7. Doğal bir antioksidandır. Antep fıstığının ince kabuk kısmında fazlaca bulunan antioksidan maddeler, vücutta bulunmakta olan serbest radikallerin vücuda verdiği zararlar ile mücadele etmeye yardımcı oluyor.
  8. Anemi gibi kansızlık problemleri ile mücadelede de etkisi vardır.
  9. Soğuk algınlığına da iyi gelmesi nedeniyle özellikle kış aylarında tüketimine önem verilmeli. Göğsü yumuşatarak göğüs ağrılarını dindirdiği gibi öksürüğün geçmesine de etkili oluyor, akciğerde oluşan iltihaplanmayı da hafifletiyor.
  10. Antep fıstığı tüketmek bazı kanser türevlerini vücuttan uzaklaştırmakta etkili oluyor.

Her ne kadar oldukça lezzetli ve faydalı olsa da bu kuru yemişi dengeli tüketmekte fayda var. Gün içerisinde 10-12 adet antep fıstığı yenerek vücudun yağ ihtiyacı karşılanabilir.

Antep fıstığı sevenler gurmemarket.com internet sitesi üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde online antep fıstığı sipariş verebilir. Organik ev yapımı reçel, domates ve biber salçası, nar ekşisi, antep fıstığı, kuru meyve gibi çeşitli yöresel ürünler, organik ürünler, saç  cilt ve yüz için kullanılabilecek kişisel bakım ürünleri uygun fiyatlarla gurmemarket.com internet adresinden kolayca sipariş verilebiliyor, indirimli satış fiyatı ve kampanya fiyatları ile hızlıca satın alınabiliyor.