Anne ve kız ilişkisi için 6 altın kural

 

Anne ve kızı arasında kurulan iletişim  kimi zaman oldukça keyifli olabiliyorken, kimi zaman da anlaşmazlıklar, tartışmalar sonrası tatsız anlar yaşanabiliyor.

Anne

Eğer anne ve kızı arasında sürekli bir çatışma ortamı hakimse, öncelikle her iki taraf da hatalı olan tutum ve davranışlarını fark etmeli. Anne-kız ilişkisinin sağlıklı olarak ilerleyebilmesi için, annenin kızına yavaş yavaş güvenmesi ve bir koruma bağı oluşturması gerekiyor.

Yıllarla birlikte bu ilişkide özgürlükler tanınır ve her iki taraf da birbirini olduğu gibi kabul etme sürecine girerse, karşı tarafı dinlemeye başlar. Zaten tarafların birbirini gerçek manada dinlemeye ve anlamaya başlamasıyla, çözüm süreci için sağlam bir adım atılmış olur.

Anne-kız ilişkisi için 6 altın kural:

Farkında olun

Anne ve kızı arasında yaşanan ilişkide uygulanabilecek 6 altın kuraldan ilki; farkındalıktır. Bu ilişkide var olan sorunların çözülebilmesi için öncelikle ortada bir sorunun olduğu her iki tarafça kabul edilmelidir. Bu sorun hakkındaki duyguların farkına varılmalıdır.

Adım adım yol alın

İçinde bulunulan durumdan, her iki taraf da payına düşeni almalı. Hedeflere ulaşılması konusunda küçük adımların belirlenmesi oldukça yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki değişikliklerin büyük bir kısmı bir anda gerçekleşmiyor. Anlaşmazlığın ne olduğunun tespiti konusunda, bugün ve geçmiş birbirinden ayrı olarak değerlendirilmeli. Yalnızca o andaki davranışa ve olaya bakarak anlaşmazlığın ne olduğunu anlamaya çalışın.

Rekabetten kaçının

Anne-kız ilişkisi oldukça hassas olan bir ilişki. Bu yüzden bazen çatışmalar ve kıskançlıklar sebebiyle sarsıntıya uğrayabilir. Uzmanların da dediği gibi kızınızın arkadaşı olmaktan çok onun annesi olun.

Baskı uygulamayın

Anne ve kız ilişkisi her daim değişikliklerin yaşanabileceği bir ilişkidir, bunun kabullenilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Elbette kimi zaman yakınlaşmalar yaşanabileceği gibi, kimi zaman da uzaklaşmalar yaşanabilecektir. Özellikle ilişkinin gergin olduğu durumlarda anneler, kızlarına baskı uygulamamalı.

Birbirinizi dinleyin

Her iki insan arasındaki ilişkide olduğu gibi taraflar birbirini dinlemekten kaçınmamalı. Anneler, özellikle ergenlik döneminde olan kızlarıyla iletişimi kesinlikle koparmamalıdır.

Kayıtsız ve şartsız olarak sevin

Anne ve kızı arasındaki  ilişkide  her iki tarafın da yapabileceği pek çok şey vardır ancak ağırlık bir ebeveyn olarak annededir. Hem anne hem de kızı birbirlerinin sevgisinden mutlaka emin olmalı. Bu şartlarda şunlara dikkat etmeliler:

  • Suçlayıcı tarzda konuşarak iletişim kurulamayacağı bilinmeli.
  • Aşırı kontrolcü tavrın iticiliğe ve yalana sebep olabileceği bilinmeli.
  • İyi bir dinleyici olmaktan vazgeçmemeli.
  • Ebeveyn olarak anne, kızına iyi bir rol model olmalı.
  • Sabırlı davranılmalı ancak duyguların farkında olunduğu hissettirilmeli.