Ağız kokusunu önlemenin 8 yolu

agiz-kokusu

Hem kendiniz  hem de etrafınızdaki kişiler için rahatsız edici bir durum olan ağız kokusuyla mücadele etmek kolay değildir. Ağız kokusunun sebebi volatile sülfür adı verilen ve ölü bakterilerin atık maddesi olan bir gazdır. Ağız içinde bulunan bir enfeksiyon, ilerlemiş olan bir diş eti hastalığı ya da ağız içerisinde sadece birkaç saat kalmış olan gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya sebep olabilir.

Ağız kokusuna sebep olan durumları bilmeniz ve buna göre bir tedavi uygulamanız halinde bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz. Tonsilit, sinüzit, akciğer iltihabı, şeker hastalığı, mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği, metabolizma ve karaciğer bozuklukları ağız kokusuna sebep olan problemler arasında yer almaktadır. Ağız kokusunu önlemek için önerilerimiz etkili olsun istiyorsanız, öncelikle bu rahatsızlıklarınız bulunuyorsa bunlardan kurtulmanız gerekiyor.

Size önereceğimiz 8 yol sayesinde ağız kokusunu önleyip rahat bir nefes almanız mümkün hale gelecek.

1- Karanfil çiğnemek: Hem ucuz hem de etkili olması bakımından bilinen en eski yöntemlerden biridir.

2- Ağız ve diş temizliği: Dişlerinizin bakımını sadece dişlerinizi fırçalamakla bırakmayın ve diş ipi de kullanın. Ağız temizliğine dikkat etmeniz sayesinde ağız kokusundan kurtulmanız daha kolay olacaktır.

3- Yoğurt yemek: Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt düzenli olarak tüketildiği zaman ağız kokusunu azaltma konusunda oldukça etkili olabilmektedir.

4- Sık ve bol su içmek: Su içmek hem böbreklerinize hem de ağız kokusunu azaltma konusunda yardımcı olan bir alışkanlıktır. Özellikle tükürüksel kokuyu önlemesi bakımından oldukça faydalıdır.

5- Aç kalmamak: Aç kalmak kişinin nefesinin kokmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple az ancak sıklıkla yemek yemeniz ya da bir şeyler atıştırmanız faydanıza olacaktır.

6- Sakız çiğnemek: Özellik çinko eklenmiş ve probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş olan sakızlar ağız kokusunu azaltma konusunda oldukça yardımcıdır.

7- Tarçın kullanmak: Tarçınlı içecekler ya da ağızda tarçın çiğnemek ağızda bulunan bakterilerle mücadele konusunda size yardımcı olacaktır.

8- Gargara yapmak: Yatmadan evvel ağız hijyenini sağlamak için gargara yapmak büyük bir önem taşımaktadır.