Ağırlık çalışmanın kadınlara 5 faydası

agirlik-1
Ağırlık çalışmak kadınların hep korkulu rüyası olmuştur. Aslında bizi son derece yanlış olan bu düşünce ve korkuya iten ise ekranlarda gördüğümüz erkeklerin benzeri olan kaslı kadınlardır. Nedense birçoğumuz ağırlık çalışmaya başladığımızda, hatta düzenli bir şekilde üç beş sene bu çalışmayı devam ettirdiğimizde o kadınlar gibi olacağımız korkusuna kapılırız. Ve o nedenle spor denildiğinde ağırlık çalışmak yerine hep farklı yolları deneriz. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey var ki bayanlar, düzenli yapılan ağırlık çalışmaları ile o kadınlar gibi olmanız imkânsız. Onlar sporcu, tek işleri ve hatta hayatları spor olduğu için çalışma tempoları ve sistemleri hayli farklı. Oysa spor olarak düzenli ağırlık çalıştığınızda size hiçte tahmin etmeyeceğiniz faydalar sağlıyor. agirlik

İşte ağırlık çalışmanın kadınlara 5 faydası;

  • Ağırlık çalışmak kalp sağlığınızı artırır. Çünkü size önerilen ve doğru olan ağırlık çalışma programlarına kardiyo dâhildir. Diğer birçok sporda olduğu gibi ayrı bir kardiyo programı çalışmanıza gerek olmaz. Böylelikle orta şiddette bir çalışma programı bile kan basıncını azaltır ve kalbinize iyi gelir.
  • Ağırlık çalışmak aslında kendi vücudunuzla bir yarışa girmeniz demektir. Motivasyonun yüksek olduğu çalışma programlarında siz vücudunuzla yarıştıkça zihniniz kuvvet kazanır. Siz salonlarda kendinizi zorladıkça ve böylece zihinsel gücünüzü fark ettikçe her başarısızlığın üstesinden gelmeyi de öğrenirsiniz.
  • Ağırlık çalışmalarının kaslar üzerindeki etkisi malumuzdur. Yoğun bir strese maruz kalan kaslar parçalanır ve çalışmaya devam ettikçe parçalanan her bir kas kendince güçlenir ve daha kuvvetli ve daha fazla bir şekilde yapılanır. Bu durum kemikler için de geçerlidir. Yani ağırlık çalışmak kemiklerde güçlenmeye neden olur. Kadınları ileriki yaşlarda tehdit eden kemik erimesi hastalığı riski ise oldukça azalmış olur.
  • Ağırlık çalışmak kaslarınızı güçlendirir. Ve kaslarınız güçlendiğinde sakatlık riskiniz azalır. Çoğu kez ağırlık çalışmanın sık sakatlanmalara neden olduğu söylenir. Ancak yanlış bir program ve uygulama buna neden olur. Doğru yapılan çalışmalar tam aksine sizi güçlü ve kolay sakatlanmaz bir yapıya kavuşturacaktır.
  • Kas yoğunluğunuzun ve gücünüzün artması kalın bir yapıya sahip olmanız demek değildir. Ancak öncelikle bilmeniz gereken kadınların kas yapabilme kapasitesi erkeklere oranla çok kısıtlıdır. Ve kaslı bir yapı kalınlaşmak yerine daha da incelmeniz demektir. Sıkılaşan kaslarınız azalan yağlanmaya işarettir.

agirlik-2