6 yaş çocuk psikolojisi ve gelişimi

Bir bebeğin doğum anından itibaren çocukluk dönemine kadar süren gelişiminde bazı önemli evreler vardır. Bu dönemlerden birini teşkil eden 6 yaş dönemi, ebeveynlerin en hassas olması gereken dönemi işaret eder.

6-yas

6 yaşına giren çocuklar için bu dönem; çevresindeki yaşamın farkına varma, sorumluluklarını öğrenme, ilgi isteği, sınırlarını aşma, korkuların ortaya çıkışı ve yerinde duramama gibi özelliklerin ortaya çıktığı dönemdir. Peki, ebeveynler bu dönemde ne yapmalıdır? Nasıl davranmalıdır? İnceleyelim.

6 Yaş Döneminde Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Gelişmeler

Duygusal Gelişim Süreci

Çocuklar bu dönemde duygusal anlamda anne ve babaya daha düşkün olmakla birlikte daha çok sevilmek, şefkat duymak ve ilgi odağı olmak ister. Sevgiye olan ihtiyaçlarını karşılayamadıkları zaman öfke, kıskançlık gibi duyguları daha yoğun yaşar ve duygusal gelişiminde dengesizlikler meydana gelebilir. Ebeveynler, çocuklarına olan sevgilerini dile getirmeli, çocuklarına sarılarak, dokunarak duygusal bağı arttırmalıdır. Araştırmalar sevgiyle büyüyen çocukların sosyal yaşamda ve akademik yaşamda daha başarılı olduklarını belirtiyor.

Sorumluluklarını Öğrenme

Bir çocuğun sorumluluk öğrenmesi evde ailenin de desteğiyle başlıyor olsa da kesin olarak başladığı nokta şüphesiz okula başladığı dönemdir. Okula başlayan çocuk, okul ve sosyal yaşamın gerektirdiği kurallar ile tanışır. Bu kurallar çoğu zaman çocuklar için ekstra bir yük, baskı oluşturur. Ders boyunca sırada oturmak, dersi sessizce dinlemek, ödevlerini yapmak gibi kurallar bütünü çocukların gözünü korkutur. Okula uyum konusunda özellikle ebeveynler etkili rol oynamalıdır. Okul öncesi eğlenceli bir kahvaltı, okul sonrası için yapılacak olan programlar, çocukların okula alışma sürecini kolaylaştıracağı gibi yeni bir düzene ayak uydurmasını da doğal bir sürçte destekleyecektir.

Korkuların Ortaya Çıkışı

6 yaşına giren çocuk öğrendiği her yeni bilgiyle zihin dünyasında farklı yolculuklara çıkar, kendince yeni ve farklı dünyalar yaratır. Bu dönemde çocuklar için yeni korkular ortaya çıkar. Anlayamadığı kavramlar, yorumlayamadığı gündelik olaylar çocukların zihninde korkulara yer açabilir. Bu durum normal bir sürecin halkası olduğundan ebeveynler, çocukların korkusuyla alay etmemeli, göz ardı etmemeli ve saygı duyularak çocuğun korkusunu yenmesi için yardımcı olmalıdır. Çocuklara anlayamadıkları kavramlar basitçe açıklanarak belki de oyun haline getirilerek anlatılmalı ve çocuğun korkularından sıyrılmasına yardımcı olunmalıdır.

6 Yaş ile Beraber Çocuklara Öğretilmesi Gereken Alışkanlıklar

6 yaş psikolojisi yeni bir dönemin kapısını aralayıp aileleri endişelendiriyor olsa da temelde bilinçli bir anne ve baba ile kolayca aşılabilecek bir dönemdir. Öyle ki ilgili olan ve çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olan ebeveynler, bu dönemde çocuklara yeni alışkanlıklar kazandırabilir; çocuğun temel sorumluluklarını, çevreye ve olaylara duyarlılığı, eşyalarını paylaşmayı ve yaşıtlarıyla uyum içinde zaman geçirmeyi öğrenebilir. Ailenin ilgisi, yönlendirmeleri ve çocuğun gözlemleri sayesinde 6 yaş psikolojisi kontrollü bir şekilde atlatılabilir.